It Follows

It Follows
It Follows cinsel yolla bulaşan hastalık korkusunu ergenlik sancıları ile pekiştirip cinsellik tabusuna oynuyor. Neredeyse sürreal bir atmosferle ve bir kabustalık hissiyle çocukluk ile yetişkinlik arasında arafa sıkışmışlığı o kadar etkili yansıtıyor ki film. İlk aşk, ilk öpüşme, ilk cinsel ilişki henüz hayatta yerlerini kestirememiş gençlerin karabasanı olarak hortluyor. Saflık bozuluyor. David Robert Mitchell'in filmi delice zeki alt metniyle birkaç yılda bir gelebilecek orijinallikte bir iş. Ani korkutma taktiklerine prim vermeden izleyicisinin bünyesine sızmayı başaran, etkinliğini hikâyesinin gidişatından çok hâletiruhiyesiyle hissettiren bir korku bu. Öyle ki omuz artlarından sürekli bir kontrolü zorunlu kılan emniyetsizlik hissiyle izleyicisini rahat bırakmıyor. Yavaş yavaş yaklaşmak hiç bu kadar korkutucu olmamıştır.
Yıl: 2015
Yönetmen: David Robert Mitchell
Senaryo: David Robert Mitchell
Süre: 100 dk
Oyuncular: Maika Monroe, Keir Gilchrist, Olivia Luccardi

 2 yorum

  1. It Follows için ne desem, yetersiz kalacak. Çünkü salondan ayrıldığımda zevkten dört köşe olmuş vaziyetteydim. Sizin de dediğiniz gibi son yılların en yetkin korku filmi örneklerinden biridir bu film. Insidious, Purge gibi iyi filmleri saymazsak son yıllarda birbirini andıran ve kupkuru filmler izleyip duruyoruz. Orjinal sayılabilecek senaryosu ve fazla efekte kana bulaşmadan germeyi başaran sağlam bir film. Meydan okumam bitince yazacağım ilk filmlerden biri aynı zamanda :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Harika! Yazıyı merakla bekleyeceğim. Film bizde sanki çok büyük hayranlıkla karşılanmadı, beğenenleri zevklerinden ötürü kutlayıp onlara sarılmak istiyorum ;)

      Sil