Taxi

Taxi
Taxi günlük insan manzaraları sunma hedefiyle ilk bakışta önermesi basit, kişisel bir film olarak kuruyor kendini. Fakat, araca binen insanların tasaları günümüz İranının huzursuzluklarını ifade ederken, bir farkındalık sinemasal kapsama sosyal gerçekçiliğin ötesinde bir pencere daha açıveriyor. Aracı süren, gerektiğinde kamerayı yolcularına çeviren sürücü, yönetmenin ta kendisi. Filmde özgürlükler karşıtı, bağnaz rejimin eleştirisi İran toplumuna dair aydınlatıcı, trajikomik içgörüler sunarken gerçekte olanların bir kameranın ardında siyasi ibarelere dönüştükleri için yasaklanıyor oluşu sinemanın gücünün kabulüne çıkıyor. Panahi bu gücü film içinde film içinde filmle iyice (belki biraz fazlaca) katmerlemiş. En hoşuma giden şey yönetmenin ülkede anlayış ve özgürlük umudunu Ali Çeşmesi'ne balık yetiştiren teyzelerin batıl inançlarıyla karşılaması oldu.
Yıl: 2015
Yönetmen: Jafar Panahi
Senaryo: Jafar Panahi
Süre: 82 dk
Oyuncular: Jafar Panahi

 2 yorum

  1. Ben film festivalinde çok merak ederek izlemiştim bu filmi. Kişiler kurmaca mı değil mi çelişkisine çok düştüm izlerken ve çok sevmiştim böyle düşündürmesini. :) Yönetmene, oyunculara, basit ama etkileyici aktarım şekline hayran kalmıştım.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben festivalde izlemeyi çok istememe rağmen kaçırmıştım ama neyse ki gelişi uzun sürmedi. Aynı hisleri paylaştığımıza sevindim :) Taxi bu yılın ilk yarısının en iyi filmlerinden biri.

      Sil