By The Sea

By The Sea
Stilize bir aksesuar reklamı gibi açılıyor By The Sea. High fashion Amerikan çift klasik, üstü açılır otomobilleriyle Fransız Rivierası'nı turluyor. Otele yaklaşmak üzereler. Araba duruyor, Brangelina film yıldızı inişlerini yapıyor. Kadın geniş güneş gözlüklerinin ardından denize bakıp belli belirsiz burun kıvırıyor ve, balık kokuyor diyor. Bilmem anlatabildim mi? Balık baştan kokar hesabı... Avrupai erotizme özendim, ben de istiyorum derken 60'lar Fransız Yeni Dalga'sı ilhamında boğulmuş Jolie. Kanserden korunmak için yumurtalıklarını daha yeni aldıran aktris için bu film özel, kişisel bir iş olabilir elbette, ama bu bile yama diyalogları, giyilmiş, sahte buhranı ve içler acısı kurgusuyla iki saati aşan bir azaba dönüşen evlilik bozgunu anlatısına dürüst bir duygusallık katamıyor. Yüzey cilalı, kendine düşkün, iç tam takır kuru bakır.
Yıl: 2015
Yönetmen: Angelina Jolie
Senaryo: Angelina Jolie
Süre: 132 dk
Oyuncular: Brad Pitt, Angelina Jolie, Mélanie Laurent, Melvil Poupaud, Niels Arestrup

 4 yorum

 1. Well said ! Filmden aklımda kalan tek olumlu şey ilk sahnede ve sonunda Jane B. çalması ve sonlara doğru bir yerde L'anamour çalmasıydı. Serge Gainsbourg/Jane Birkin ikilisinin benim için ne kadar özel olduğunu biliyorsundur :) O yüzden bu zayıf noktamdan vurdu film beni. Dediğin gibi coupleımızda fazlasıyla 60'lar sonu Fransız bohemi. Neyse ki Yeni Dalga tarzında bir kurguya gitmemişler. Mazallah film yüzyılın faciası olurdu :D 3 veriyorum ben.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thanks! :) Arkadaşım da film biter bitmez müzikleri sordu, bir tek onlar akılda kalmışsa demek ki. Düşündükçe içim çekiliyor, brrrr.

   Sil
  2. Salonda tepki veren olmadı da ben Jane B.'yi duyar duymaz ohanesburgu çekip tavana kadar zıpladım :D

   Sil
 2. hihi çakma fransız sineması he :) fransız ve italyan sineması hayranıyım. bunu izleyip de gülmeyim ben :)

  YanıtlaSil