Love & Mercy

Love & Mercy
Aman bu ne taze bir biyografiymiş efendim, klişeler ikiyle çarpılınca yenilik mi oluyormuş, bilmiyorduk. The Beach Boys'un müzik dehası, sadece şarkılarını yazıp söylerken içini döken kapalı kutu Brian Wilson'ın hayatından 60'lar ve 80'ler olarak iki kesit alıyor film. Kafası müzikle dumanlı artistin çalkantılı yaratım süreçleri bağımlılık, nekahet, başarı ve fiyasko durakları ile bilindik rock yıldızı biyografisi gereklerine bir değil ikişer tik atıyor. Grubun müziğinin çok sesliliğini Wilson'ın kafa içi kakofonisiyle karşılamak yerinde olabilir ama bu film ne kişisel bir travma olarak akıl hastalığına ne de öznesinin musikişinas şevklerine karşı en ufak bir içgörü taşıyor. Şarkıların hisli melankolisi bile kurtaramıyor bu 'merhamet'sizliği. Ama hey sen yönetmen, sen yine "Wouldn't it be nice" ile bitir tabi, belki birilerini kandırırsın.
Yıl: 2015
Yönetmen: Bill Pohlad
Senaryo: Oren Moverman, Michael A. Lerner
Süre: 121 dk
Oyuncular: John Cusack, Paul Dano, Elizabeth Banks, Paul Giamatti

 2 yorum

  1. O_O Fragmanını sinema salonunda izlediğimde nerdeyse ağlayacaktım. Çok etkilenmiştim. Bunda tabii gruba beslediğim özel sevgi etkili olmuştur kuşkusuz. Fakat ben tatildeyken vizyona girdi ve kaçırdım; aklımda kalmadı değil. Bunları okuduktan sonra iyice merak ettim.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Belki de kaçırmış olmanın bir anlamı vardır :) Ama yok sen bana bakma, The Beach Boys hayranıymışsın da hem, pek seveni var filmin.

      Sil