Mistress America

Mistress America
Bu yıl potansiyelini kullanamamakta hiçbir film Mistress America kadar kızdırmadı beni. Modern genç yetişkinin müzmin tatminsizliğinden tut, kurusıkı atılımlarına, heveslerinin suda eriyen efervesan tablet gelgeçliğine kadar tüm o nefis, anlaklı tetkikler Y kuşağının dertlerini, iç alemini gözler önüne seren, koca bir jenerasyonu köklerine dek tanımlamaya cüret edip çılgınca başarılı olmuş bir başyapıtı ululuyor olabilirdi. Woody Allen'ı dahi kıskandıracak gözlem yetisi, çağın tutunamayanlarının ruh hastalığına havailik nevrozu teşhisi koyup reçetesiz yollayacak zeka maalesef Baumbach'ın ellerinde pandispanya muamelesi görüyor. Ben anlamıyorum, buraya kadar getirip tetiği çekememeyi. Baumbach şu kendi idrakının hakkını verememiş haliyle ne bir zen master ne de bir sosyopat, mış gibi yapıyor hâlâ.
Yıl: 2015
Yönetmen: Noah Baumbach
Senaryo: Noah Baumbach, Greta Gerwig
Süre: 84 dk
Oyuncular: Greta Gerwig, Lola Kirke, Matthew Shear, Heather Lind

 3 yorum

 1. Ben aslında Frances Ha'yı çok sevmiştim. Eksikleri vardı tabii, ama film boyunca kendimden parçalar bulmuştum ve Noah Baumbach bizim neslin gençlikle yetişkinlik arasındaki git-gellerini gayet iyi yansıtmıştı diye hatırlıyorum onda. Muhtemelen bunu da kucaklarım fakat Baumbach & Gerwig ikilisi anlatı yönünden ilham kaybı yaşamış olabilirler diye temkinliyim açıkçası.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mistress America da aynı ata oynuyor desem... Aynı bahse daha çok para yatırıyor bu film. Kazanıyor mu? Bazı bazı... Yalnız ikilinin burada yapmak istedikleri Frances Ha'dakinden çok daha kapsamlı, en azından sen de bunu takdir edersin diye düşünüyorum.

   Sil
  2. Bakalım, en yakın zamanda izleyeceğim :)

   Sil