The Danish Girl

The Danish Girl
Tom Hooper'ın cinsellik - cinsiyet şuursuzu bu iğrenç filmi tarihin bilinen ilk cinsiyet değişimi hikâyesini heteroseksist konvansiyonla bir güzel fırçalamış. Rutin pelvis muayenesi bile bu çirkin portreyi izlemekten daha ilham verici. Merhameti öylesine eğreti, öylesine ödünç alınmış ki cinsel karambolün yeni dünyalar açıp izleyicisini aydınlatabilecek mevzu bahsi hastaya acıma salya sümüklü bir yarım ağız vicdan azabıyla tatmin oluyor. Aman tamam biz izleyelim, içlenip üzülelim de bize bulaşmasın tavırlı bir cam ardı dikiz şovu The Danish Girl. Feminen stereotipinin etiketçi, agresif kullanımı zaten, filmin muhafazakâr ajandasını yeterince açık ediyor. Şu da var, Eddie Redmayne bu baştan aşağı yanlış yorumlanmış, yanlış değerlendirilmiş, yılın en kötü performansıyla en az yönetmen, senarist kadar suçlu.
Yıl: 2015
Yönetmen: Tom Hooper
Senaryo: David Ebershoff (roman), Lucinda Coxon (uyarlama)
Süre: 119 dk
Oyuncular: Eddie Redmayne, Alicia Vikander, Amber Heard, Ben Whishaw

 2 yorum

  1. Samimiyetsiz filmler de hiç çekilmiyor doğrusu. Mavi En Sıcak Renktir de bana böyle şeyler yaşatmıştı. Bilmiyorum o filmi nasıl bulmuştun da.. Tamamen erkek egemen bir röntgencilik vardı sanki. Derinlikten ve duygulardan yoksun.

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. O filmin duygusunu çok sahici bulurum ben, evet seks sahnelerini abartıp şova çevirmiştir (belki seni rahatsız eden bu) ama bence orada homoseksüel ilişkiye nasıl oluyorcu yaklaşanlara cinsel hazzın şiddetini gösteren ahanda böyleci bir arsızlık var. Bir de her şey bir yana içten bir ilk aşk filmidir o.

      Sil