The Hateful Eight

The Hateful Eight
Vahşete komedi ritmi kazandırmada Tarantino gibisi yok, ki zaten onun sekizinci filmi olmakla mağrur bu kelle avcılı hesaplaşma bira göbekli senaryosunun son saate kadar tempo tutturamayışına rağmen yaratıcısının fırlama antikalıklarıyla ayakta duruyor. Yalnız, Tarantino'nun hoşumuza giden politik doğruculuk aldırmazlıklı şımarıklıklarının, hassas toplumsal mevzulara çomak sokan zırdeli hâllerinin üstündeki metinlerarasılık perdesi burada kalkmış. Red Rock'a çıkan yamaçlar Amerikan sosyokültürel göndermeli gözü pek bir ırkçılık ve mizojini egzersizini değil andropozlu bir ego tribi zirvesini selamlıyor: Hollywood'un penis hasetli bir yaramaz çocuğunun kişisel şeytanlarını tuhafiye dükkânına salan ahkâm kesme saati bu. Olsa şöyle iri bir kara kobrası suratımıza sallayıp yanaklarımızı tokatlamayı bırak zevkle boğazımızdan aşağı itecek.
Yıl: 2015
Yönetmen: Quentin Tarantino
Senaryo: Quentin Tarantino
Süre: 168 dk
Oyuncular: Samuel L. Jackson, Jennifer Jason Leigh, Kurt Russell, Walton Goggins, Tim Roth

 4 yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş AFK. :) Yalnız şunu söylemek istiyorum, biliyorum yazı tarzını değiştirdin kısa kısa yazmayı tercih ettin ama ben bir film hakkında uzun uzun yazdığın yazıları daha çok beğeniyordum. Filmlerdeki ayrıntıları iyi şekilde yakalıyordun yazılarında. Keşke öyle devam ettirseydin. Sadece fikrimi söylemek istedim bu konuda. Sevgiler :)

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. ( ՞ٹ՞) Kısa olmasında en fazla zorlandığım yazı için böyle bir yorum gelmesine şaşırmadım. Benim de bir yanım söyleyeceklerini kapsul haline getirmeden söyleyen eski formu özlüyor. Belli mi olur belki burada belki bir başka platformda film eleştirisi yazmaya dönerim. Bol sevgi ve teşekkürler!

      Sil