Brooklyn

Brooklyn
Brooklyn'in hikâye anlatımı ve filmciliği kimilerine izle unut konforlu, modası geçmiş bir dönem draması izlenimi verebilir. Kimisi de bu 1950'lerden seslenen genç aşk genç kararsızlıklı, sevdiklerin neredeyse yuvan orasıdır mesajlı göçmen anlatısını ruhuna konuştuğu için bağrına basar. Benim gibi. Öyle masum bir eski dünya romantizmi sinmiş ki filme kendini teslim edebilen teknoloji toksinlerinden arınıyor. Ayrıca Brooklyn tuttuğu her mevzuyu kalbinden yakalamış: büyümek, aileden ayrılmak, hayatını kazanmada ilk adımları atmak, ev hasreti çekmek, sonra âşık olmak, çocukluk ve ilk gençliğe içi acıyarak da olsa hoşçakal demek diyebilmek. Saoirse Ronan olağanüstü. Filmin başarısı onun karakterin duygusal olgunlaşmasını seyirciye satabilme başarısı. Emory Cohen'in de beyaz atlı muslukçu prensi büyülüyor.
Yıl: 2015
Yönetmen: John Crowley
Senaryo: Colm Tóibín (roman), Nick Hornby (uyarlama)
Süre: 111 dk
Oyuncular: Saoirse Ronan, Emory Cohen, Domhnall Gleeson, Fiona Glascott, Julie Walters

 2 yorum

  1. Kitabını okudum önce. Bir edebiyatçıdan beklenmeyecek kadar sığ bir romandı. Hatta şüphelenip acaba basitleştirilmiş versiyonunu mu okuyorum diyip internetten kontrol ettim. Tek hoş yanı kıtalar arası yolculuk yapan bir insanın yerini yadırgaması, o dönemin Brooklyn'nine bakışı oldu benim için. Filmini de mutlaka izleyeceğim çünkü böyle romanları gözüm canlandırarak okuyorum ve sonrasında sinemada izleyip ortak noktalar bulunca hoşuma gidiyor :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Kitap benim de elime geçti. Oradan oraya sürüdüm bir müddet. Fakat o kadar ucuz ve niteliksiz bir dili vardı ki devam etmek istemedim. Belki kitabı sonlandırmadığım için sevdim filmi :) Ama cidden film hem dönemin hem de karakterin ruhunu yakalamış geldi bana. Şimdi siz kitabı okumuş biri olarak ne düşüneceksiniz merak ettim.

      Sil