Tuhaf Oscar Tesadüfleri

Film sektörünü kendine hizmet eder hale getirmiş koca bir çark Oscarlar, filmlerle, yıldızlarla, milyon dolarlık satışlar ve kampanyalarla mitosunu yazmaya devam eden bir efendi. Ve bu tarz bir fenomene evrilmiş kendi içinde tarih oluşumlarının süregelim hikâyeleri asıl, ilgimizi yüksek tutan, bizi kendine bağlayan. Kulis dedikoduları ve merak uyandıran Oscar zaferleri bir yana mevzu Oscarlar oldu mu en basiti kolay erişimdeki istatistik bilgilerinden bile zevk almak mümkün. Aşağıda ilginç tekrar kalıpları şeklinde ortaya çıkan birkaç tuhaf Oscar tesadüfü listeleniyor. Buradakilere eski defterleri biraz daha karıştırarak ya da daha derin bakarak az bilinen eklemeler yapılabilir.

Jesus CHRISt!
2012 Yardımcı Erkek Oyuncu adaylarını hatırlıyor musunuz? Hani hepsi daha önce Oscar kazanmış beşli: Django Unchained'den Christoph Waltz, The Master'dan Phillip Seymour Hoffman, Silver Linings Playbook'tan Robert De Niro, Argo'dan Alan Arkin ve Lincoln'den Tommy Lee Jones. Gerçi Christoph Waltz Altın Küre ve BAFTA kombosuyla yarışı önde götürüyordu ama o zaman daha çok yeni kazandı muhabbetleri de olası bir Waltz seçimine şüphe düşürüyordu. Yalnız 2009'dan beri devam eden bir trendi dikkate alsaydık kategoriyi Waltz'tan başkasının kazanamayacağına ikna olabilirdik. Neden mi? Çünkü diğer adayların hiçbirinin isminde Chris yoktu. İşte yardımcı erkek oyuncuda 2009-2012 arası Chris trendi:

2009 - Christoph Waltz, Inglorious Basterds
2010 - Christian Bale, The Fighter
2011 - Christopher Plummer, Beginners
2012 - Christoph Waltz, Django Unchained

Bu gidişin dört yıldan fazla devam etmeme sebebi belki de ertesi yıl aday listesinde vaftizli bir Chris türevinin yer almayışıdır.


Marks & Spencer?
Ama o kadar ucuz değil. Benzer bir trende bu sefer Akademi'nin 1978-81 yılları arasında yaptığı yardımcı kadın oyuncu tercihlerinde rastlamak mümkün:

1978 - Maggie Smith, California Suite
1979 - Meryl Streep, Kramer vs. Kramer
1980 - Mary Steenburgen, Melvin and Howard
1981 - Maureen Stapleton, Reds

İmza kaşesi basılmışçasına MS MS devam eden düzenin 1982 ucuyla ilgili şöyle bir detay var: O yıl yardımcı kadın oyuncu kategorisinde isminin baş harfleri trende uyan bir hanımefendi olmadığı için virüs başrol kategorisine sıçrıyor deniyor. Ama sıçrarken de yer değişimi sebepli bir alt üst, bir kafa karışıklığı, gidip Meryl Streep'e Silkwood performansıyla bir Oscar zaferi daha kazandıracakken Shirley Maclaine'e isabet ediyor. Sonra bir daha da devam edemiyor zaten.


Kahveni nasıl alırsın: sade mi sütlü mü?
Yardımcı kadın oyuncu kategorisinde bir de 2009-2014 arasına bakalım. Akademi oyunculuk için siyahilere son üç ödülü bu dalda vermiş. Yalnız bu altı yıllık süreçteki bir siyah bir beyaz sıralanışı ilginç:

2009 - Mo'Nique, Precious
2010 - Melissa Leo, The Fighter
2011 - Octavia Spencer, The Help
2012 - Anne Hathaway, Les Misérables
2013 - Lupita Nyong'o, 12 Years a Slave
2014 - Patricia Arquette, Boyhood

Ucu şimdiye uzanan bu tekrar kalıbı biliyoruz ki devam edemeyecek çünkü bu yıl Oscarlar yine oh çok beyaz.

Ve artık hepimiz kustuk biliyorum ama içinde bulunduğumuz bitti bitecek ödül sezonu sade ve sadece Leonardo DiCaprio'nun ilk Oscar'ını kazandığı zamanlar olarak hatırlanacak. Bu süreçte üretilen ister basın bülteni ister yorum, analiz olsun karşımıza en çok çıkan isimdi DiCaprio. Buradaki son iki madde de ona, azmine ve onun Oscar yılına armağan olsun.


Leo'ya Kate verin, gerisi teferruat
K'liymiş C'liymiş fark etmez, nefes alsın yeter. Martin Scorsese'nin The Aviator'ında yolları kesişen Cate Blanchett ve Leonardo DiCaprio o yüksek profil Oscar aracından sonra pek bir araya gelmiyor göründüler. Yolları henüz bir başka projede kesişmedi. Fakat The Aviator için aldıkları Oscar adaylıklarından beri şöyle bir istatistik tutturdular: Leonardo DiCaprio'nun aday olduğu her yıl Cate Blanchett de adaylık çıkardı.

2004 - Leonardo DiCaprio / Cate Blanchett, The Aviator
2006 - Leonardo DiCaprio, Blood Diamond / Cate Blanchett, Notes on a Scandal
2013 - Leonardo DiCaprio, The Wolf of Wall Street / Cate Blanchett, Blue Jasmine
2015 - Leonardo DiCaprio, The Revenant / Cate Blanchett, Carol


 Leo ❤︎ Kate
Çakmasını boşverin asıl hikâye burada. Inception'ın Titanic zamanında yerleştiğini kabul edelim. Leonardo DiCaprio The Revenant ile Oscar'ına kavuştu kavuşacak, o ayrı. Bir o kadar değerlisi The Revenant En İyi Film ödülü aldığı takdirde DiCaprio En İyi Film Oscar'ı kazanan 3 filmde rol almış olacak ve Jack Nicholson ve Meryl Streep gibi isimleri yakalayacak. Peki Kate Winslet bu resmin neresinde? Kalbinde? 1997-2006-2015. Sırasıyla Titanic, The Departed ve The Revenant. 9'ar yıl ara. Ve bu yıllarda filmler büyük ödüle uzanırlarken Kate Winslet da adaylıklar alarak törende bulunuyor:

1997 - En İyi Kadın Oyuncu, Titanic
2006 - En İyi Kadın Oyuncu, Little Children
2015 - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, Steve Jobs

The Revenant' ın En İyi Film seçileceğine inanmak için bir sebep daha mı dersiniz? Sonra 2024 nasıl olacak acaba diye hayal mi kuracağız? Ya da belki düzenek bozulacak. Bozulacaksa da aşka yenilse, ikisi birlikte kazandığı için orgazm olsa istatistikler, ne güzel olur.

5 yorum

 1. Aaa bu yazı süper olmuş! İnternetimde sorun olduğundan ben filmleri tamamlayamadım. Aman biraz da sıkıldım Oscar muhabbetinden galiba ödüller verildikten sonra izleyeceğim. O zaman buradaki blogları tekrar okuyacağım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tom Hardy'nin dizisinin ilk fragmanı düşmüş izlemediysen eğer : https://www.youtube.com/watch?v=r9QvSry2-CM :))

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim!!

   İzledim izledim, kaçırır mıyım hiç :D

   Sil
 2. Eline sağlık çok güzel bir yazı olmuş. Severek okudum. Yalnız yazılarının altında Google'da paylaş seçeneği olsa süper olur. Beğendiğim blog yazılarını her zaman Google hesabımdan paylaşırım. Yazın daha çok kişiye ulaşmış olurdu.

  Bir de Leonardo'nun Oscar alacağından çok eminsin. Eddie Redmayne'e hiç şans vermiyorsun. Bence sürpriz yapabilir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkürler! Google+ paylaş ikonu da ekledim.

   Leonardo DiCaprio'nun Oscar mücadelesi yılan hikâyesine döndü, Eddie Redmayne geçen yıl kazanamamış olsa belki bir rakibe dönüşebilirdi ama bu saatten sonra sürprizden çok mucize gerekli. Hem toplu bir istek de var, hatta artık neredeyse yağmur duasına evrilecek, verecekler Leonardo DiCaprio'ya rahat edecekler. Gecenin bankosu o ;-)

   Sil