Female Trouble

Female Trouble
Dikkat, dikkat. Damarlarında sıvı göz kalemi akan bu ahlak iflası hardcore sanat ölçüsüzlüğünü her midenin kaldıramayacağını baştan söyleyeyim. Çöpün papası, kusmuk prens John Waters'ın Pink Flamingos'dan sonra çektiği başyapıtı belki bu sefer biraz daha munis ama hicvinin dâhiyaneliğiyle kötü şöhretli öncülünden çok daha güçlü olduğu kesin. Ananelerin alayının başına yılbaşı ağacı deviren, sosyal kabul görmüş düzgün insan algısı ve öğrenilmiş ahlak yasalarının arkasına çaça topuk sokan mendebur bir kızlık belasından dem vuruyor sayın yüce zarafetleri "Zabatividanti Swami Puupupata" John Waters. Bu çarpık ahlaki macerada insan ve toplum için ne varsa ihlale, tecavüze uğruyor. Ama biraz daha derin bakabilince (tabii fesat komedinin de tadını çıkarmayı unutmadan) kötü zevk ve sapkınlığın aslen bir derdin alegorisi olduğu görülüyor. Toplumun bizzat kendinin, agresif normalleştirme düzenekleriyle beyin yıkayarak ve insanları etiketli kutulara koyup farklılıkları yontarak ruhsal hastalıkların yegâne sebebi olduğu vurgulanıyor bir güzel. Soy sop sahibi ol evladımlar ters yüz olmuş bir evrende öteki türlü bir baskıyla dilleniyor: Teyzeler teyzesi Ida bir ofiste çalışacak, çocuk sahibi olacak, evlilik yıl dönümleri kutlayacaksın diye ödüm kopuyor çoocum, heteroseksüellerin dünyası hastalıklı, sıkıcı bir hayat diyerek yeğenini eşcinselliğe teşvik ediyor. Sosyal güdümlü davranış kodları bundan daha zekice, alaycı ifşa edilebilir mi? Female Trouble üvey babasına, boğuluyor olsaydım ve senin taşaklarında oksijen olsaydı bile çükünü emmezdim diyen, demeye cüret eden akla zarar, iğrenç bir şaheser.
Yıl: 1974
Yönetmen: John Waters
Senaryo: John Waters
Süre: 89 dk
Oyuncular: Divine, Mink Stole, Edith Massey, David Lochary, Mary Vivian Pearce

 2 yorum

  1. Farklı bir üslup ve farklı bir görsel bakışı var anlaşılan. Bu tur filmleri pek sevmesemde bir ara göz atabilirim. Teşekkürler emeğin için

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Hem de nasıl. John Waters kafası özel bir kafa. Sosyal diskuru böylesi ters yüz edebilmek sadece akıl değil cesaret de istiyor. Sonrasında bana küfretme ihtimalini de göze alarak filme bir göz atmanı isterim 😊 Teşekkürler.

      Sil