The Conjuring 2

The Conjuring 2
James Wan'ın eski köye getirdiği âdetlerin hepsi yeni değil belki; izbeler izbesi, bizzat kendi korku filmi bir dubleks, ruh çağırmasından cin çarpmasına, beden istilasından şeytan çıkarmasına öcülerden öcü beğen bir korku yelpazesi, çığlık çığlığa bir aile ve sonradan çözülmek üzere bilmece gibi konuşan iblisler. Fakat onun kir, pas, rutubet ve loşluk içeren cadı kazanı sinsi bir hazla uğradığı karanlık köşelerin pek çoğunu ters köşeye çevirerek bir noktadan sonra tehdidin nereden geleceğine dair seyircisini savunmasız bırakmayı çok iyi biliyor. Harcına biraz da Insidious katmış işçi sınıfı esanslı bu Enfield olayı, atmosferine katkı sağlayan vintage dokusu, şüpheciler için bir noktaya kadar da olsa açık kapı bırakan anlatısı, hileli alametleri ve cehennem şıllığı umacı baş rahibesi ile ilkinden çok daha eğlenceli bir korku gösterisi sunuyor.
Yıl: 2016
Yönetmen: James Wan
Senaryo: Chad Hayes, Carey W. Hayes, James Wan, David Johnson
Süre: 134 dk
Oyuncular: Vera Farmiga, Patrick Wilson, Madison Wolfe, Frances O'Connor

 2 yorum

 1. Wan'dan şimdiye kadar memnundum, Insidious* olsun Saw olsun neredeyse her korku filminden alnının akıyla çıktı (Dead Silence'ı da beğenmiştim); ama bana şöyle bir his geldi, kendisi fazlasıyla aynı noktaya saplanıp kaldı. Hortlaklı filmlere fazla imza attı sanki ? Yapımcı olarak da yönetmen olarak da aynı tür üstünde fazla durdu ve beni soğuttu. Conjuring iyiydi fakat çok heyecanlandırmamıştı. Sıradan, en ufak bir sürpriz barındırmayan, vasatın üstü bir filmdi. Gene de piyasada Aja ve Wan'ın harici kaliteli taze kan bulunmuyor (vampir gibi hissediyorum..).

  Madem senden geçer not aldı, bu pazar gidip seydedeyim hemen :=)

  *İlk film bence son 10 yılın en kaliteli korku yapımlarından biriydi. Devamı Insidious 2 de bir yere kadar tatmin ediciydi fakat üçüncü filmi toprağın on kat altına gömmek istiyorum izin verirsen :/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlk Conjuring'e dair düşüncelerim seninkine yakın, bence bu onu katlamış. Sanki bundan önceki filmlerinin tüm taktiklerini daha bi' cilalayarak buna taşımış. Sinemada arthouse horror takdir ede ede bıkmıştık, sonunda eğlenceli, etkili bir gişe korku filmi izlemek bana çok iyi geldi :) Mutlaka izle!

   Sil