Blair Witch

Blair Witch
Bu devam filmi ayağına yeniden çevrimlerin orijinallerine attığı kazıklardan fenalık geldi artık. Adam Wingard ve Simon Barrett ikilisinin kendilerine has tür miksajı sinemaları You're Next ve The Guest ile beraber bende bir hayranlık oluşturmaya başlayınca bu iddialı macera için umutlanmıştım. Ne büyük aptallık, stüdyo filmi işte... Hadi, ben bunun üzerine ağaç devirmeden önce 17 yıllık kasedi hatırlayalım biraz: Dâhiyane pazarlama stratejisiyle de beraber etkisini katlamış, korku sinemasına yön vermiş bir kült klasik The Blair Witch Project. Amatör kamera kayıtlı bu sözde buluntu filmin asıl gücü korkutmanın ötesinde korkuya dair bir gözlem sunuyor oluşuydu. Her değerli sanat eseri gibi malzemesinin toplamından daha fazlası edebilmekle de ilgili bu. O filmin gücü, ürpertici bir efsanenin parmak izlerini aramaya görüş ve görüntü olarak iki farklı kapsamı dahil edişinde gizli. Gerçekten görünenler ile objektife yansıyanlar arasındaki fark. Aynı şeyi gösterecek olsalar bile. Heather'ın kamerayı elinden bırakmak istemeyişi aslen dosdoğru sinemaya, filmcilik fikrine, merceği siper etmeye çıkıyor. Şimdi, orada tekinsiz ve kuruntu adına ne varsa burada onların yerini fahiş bir meydandalık ve kuru gürültü almış. Kulaklık kameralar, kameralı uçan araçlar, cep telefonu, GPS gibi bilimum ekipman desteği film edilen izciliği günümüz teknolojisine ışınlarken Burkittsville'e yapılan sebebi ziyaret bunca yıl sonra naiflikten çok tepeleme dangalaklık kokuyor. Karakterlerde ne mantık var ne duygu. Cadı yemi et beyinliler. Sonra atmosfer yaratımı konusunda bu kadar başarısız olabilmek... Pes. Ses dizaynı berbat. Bir an olsun ormanda bulunulduğu hissi geçmedi bana. Cadı desen sanki Godzilla yürüyor yakınlarda. Sesi sonuna kadar aç, kamerayı neredeyse hiçbir şey göstermeyecek şekilde sars, salla çalkala, seyircini abandone edip salondan dışarı tükür. Al sana Blair Witch. Uzun zamandır izlediğim en kötü film.
Yıl: 2016
Yönetmen: Adam Wingard
Senaryo: Simon Barrett
Süre: 89 dk
Oyuncular: James Allen McCune, Callie Hernandez, Corbin Reid

 6 yorum

 1. Cizıs O_O

  Gitmedim henüz de orjinal film çok güzeldi, neden tekrardan çekiyorlar anlamıyorum. Halloween, Texas Chainsaw vs bunlar gibi filmleri yeniden çekmek aptalca bence çünkü zaten çıktıkları dönemlerde görevlerini tamamladılar. Olaylarını yaptılar. Neden 30-40 yıl sonra aynı şeyi izleyelim ? Blair Witch de öyle. Zamanında kamerasıyla bilmemnesiyle yeniydi. İyi gelmişti. Neden bir daha seyredelim ? Hoş, arada iyi örnekler oluyor. Tepenin Gözleri, My Bloody Valentine (3dsi güzeldi baya), Evil Dead (sakın yanlış anlaşılmasın, orjinalinden iyidi demiyorum ama bir remake için bence çok iyiydi),.. Korku filmleri <3

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yeni bir hikâye anlatıyor güya ama aynı terane. Hem orijinalinden ne aldıysa çürütmüş. Biliyorsun ben de çok seviyorum korku filmlerini. Tek başıma olsaydım hadi neyse, zorla yanımda götürdüğüm arkadaşlarıma da eziyet çektirdim. Yarısında çıkmamak için zor tuttuk kendimizi.

   Sil
 2. Merhaba, Blog Atlası'nda blog sayfanızdan kısaca bahsettim. Bilgi vermek istedim. Bu adresten ulaşabilirsiniz: http://blog-atlasi.blogspot.com.tr/2016/09/afk-sinemada.html

  Kolay gelsin.

  YanıtlayınSil
 3. Selamlar,

  Çok güzel bir blogunuz var, tebrik etmek isteriz :)

  Bloggerlara destek olmak için domain sponsorluğu yapmaktayız. Örneğin creamive.blogspot.com yerine www.creamive.com adresini kullanabiliyorsunuz. Sadece blogunuzda küçük bir tanıtım yazısı rica ediyoruz.

  Dikkatinizi çekerse bizlere https://www.creamive.com'dan merhaba diyebilirsiniz.

  YanıtlayınSil