Toni Erdmann

Toni Erdmann
Acı çekmeyi reddedişe eşi benzeri olmayan bir güzelleme yapıyor Toni Erdmann. Hani din olsa imana geleceğim. O derece. Kutsal kitabında iki ayetle işi bitirmiş: Mizah duygunuzu kaybetmeyin. İnsanlığınızı kaybetmeyin. Hayata, aileye, insana dair sezgileri bu kadar güçlü filmler sinemanın bir lütfu. Maren Ade'nin bu hem matrak hem melankolik baba - kız komedisi de sevgi ve anlayış dolu sıcacık bir ebeveyn sarılışına eş değer. Hani şu gülümsetirken ağlatanından, iyi ki dedireninden. Ade ele aldığı ilişkinin evrenselliği yetmezmiş gibi bir de mevzusunu kültürler aşırı bir düzleme çekip etkiyi katlıyor. Belki büyümüş ama içindeki çocukla iletişimi hiç koparmamış bir baba düzene kendini kaptırmış işkolik kızının bilinçdışı imdadına yetişiyor. Çarpık çıkık takma dişlerle, susamış çirkin bir perukla geliyor binbir suratlı yaşam koçu. Yolunu kaybetmiş koca bebeğe mutlu olabilmeyi hatırlatmak için agucuk gugucuktan biraz daha fazlası gerek artık. Son çare kukeri. Gökten zembille inen Bulgar koruyucu melek, postlu izbandut, kötülükleri korkutup kaçıracak. Kaçıracak ki küçük kız oyunlarını, masumiyetini, öteki-çocuk-benlerini hatırlasın, çünkü aslında git gide içine kapanan, taşlaşan kendi de farkında: müşteri (hayattan) memnun değilse hiçbir konseptin anlamı yok.
Yıl: 2016
Yönetmen: Maren Ade
Senaryo: Maren Ade
Süre: 162 dk
Oyuncular: Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Wittenborn, Trystan Pütter

 6 yorum

 1. ALLAH BE! Çok merak ediyordum bu filmi demek bu denli iyiymiş. (Sen 10 puanı basınca benim içim bi hoş oluyor, nedendir bilinmez?) Zaten criticker da 100 vereceğimi söylüyor.. Neyse bekleyelim bakalım. Şahane olmuş bu yazı, Sieranevada, Paterson ve diğerlerini de dört gözle bekliyoruz :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 😃 benim kadar beğeneceğine neredeyse eminim Muzaffer. Teşekkür!!

   Sil
 2. 10 puan verdiğini görünce iyice merak ettim şimdi filmi. Malum ortamlara düşmesini bekliyorum şimdilik.Bilet bulamadım. Bu arada 10 puan verdiğin Paris 05:59 filmini hala izleyemedim. Hiçbir yerde bulamıyorum ya. Merak ediyorum o filmi de.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Paris 05:59 nette var diye biliyorum ama altyazısı yoktu galiba.

   Sil
 3. Festival filmleriyle daha bu sene tanışmış çaylak bir film izleyicisiyim. Blogunla da bu sene tanıştım ( baya iyi) ve ödüllerine rast geldim. Toni Erdmann Show'a dönüşen tören sonrasında açtım izledim. Ben maalesef senin kadar etkilenmedim. Ve 2.5 saatin en azından ceyregini şu şekilde izledim: " Şu an tam olarak ne oluyor, bu sahnenin amacı ne? Burdan ne çıkarmam lazım? AFK böyle tören yapmayı nerden öğrendi? "
  Bu tarz sıkılmalar, daralmalarla geçti. He filmi beğendim özellikle son anlar sarılmalar şunlar bunlar kalbimi fethetmeyi başardı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 😁 olur öyle hiç çekinme, film izlemeye devam. Sevgiler..

   Sil