Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil
İşte benim istediğim Mike Flanagan bu. Basiretsiz ve öldüresiye bayık Hush'tan sonra Oculus'unkine benzer high-concept bir paranormale dönüş yapmış adam. Öylesine yetkin bir iş çıkarmış ki, korku sinemasının yeni nesil ustalarından biri James Wan ise diğeri benim diye fısıldıyor kulaklara. İyi gişe yapmasına rağmen eleştirmenlerce lanetlenmiş ilk filmi izlemediğim için bir kıyas yapmayacağım. Zaten anladığım kadarıyla bu bir ön bölüm olarak kendi kendine yetiyor. Hikâye şöyle: bir anne ve kızları, babanın vefatından sonra kendilerini bir aile işletmesi içinde buluyor. Hem de ne işletmek. Falcı medyumun, yas defteri kapayıp biraz olsun huzur buldurma iddialı, görünürde tekinsiz, perde arkasında organize gösteri evi iletişmek (işletilmek?..) isteyen herkese açık. Sinsice eğlenceli olansa küçükten büyüğe üç uyanık hatunun kazdıkları kuyuya kendilerinin yavaş yavaş düşüşlerini seyretmek. Hem de bu süreçte üçünü de tanıyıp, üçüyle de empati kurarak. Bu oyuncu düzene ilave, avuç okuma yetili bir duygusal anlak anlatıyı ilmek ilmek bir güzel örmekte. Kabus gibi çöken matem parapsikolojisi masum ile fesadın aynı ipte oynamasına alkış tutarken, beden istilası tam anlamıyla bir beden istilası olarak değil de büyük bir acıya sözcü arayışı şeklinde vuku buluyor. Asıl amaç korkutmak, öldürmek veyahut korkudan öldürmek değil, dile gelmek, sese dökülmek, haykırmak. Keşke film bu doğrultuda devam edip son kısımda zıvanadan çıkmamayı başarabilseymiş. O zaman bu seçkin kumaşlı, akıllıca eskitilmiş vintage korku filmini bir başyapıt olarak niteliyor olabilirdik.
Yıl: 2016
Yönetmen: Mike Flanagan
Senaryo: Mike Flanagan, Jeff Howard
Süre: 99 dk
Oyuncular: Elizabeth Reaser, Lulu Wilson, Annalise Basso, Henry Thomas, Parker Mack, Doug Jones

 2 yorum

  1. Bence ilk filmden daha iyiydi fakat çok korkutmadı ? Miniş kız, Valak ayarında sinir bozucuydu ama yani... :/ Before I Wake'ten geride, Hush'tan beş milyon ışık yılı gelecekte :)

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. Ben de öyle aman aman korkmadım, hikâyesi ve dokusu için sevdim daha çok. Bu ara Before I Wake'e de göz atmayı düşünüyorum.

      Sil