Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story
Serinin epizodik sıralamasına dahil edilse üç buçuğunculuğa tekabül edecek Rogue One: Bir Star Wars Türevi, bir yan ürün olarak tasarlandığında Star Wars kozmolojisini biraz daha aydınlatabilecek, onca hikâye, karakter ve olasılık barındıran, o bildiğimiz ve sevdiğimiz iyi - kötü mücadelesinin kökeni üzerine daha derin açılımlar yapabilecek muazzam bir fırsatlar denizinde yüzüyordu. Yine ne olmuşsa olmuş, vizyonsuzluktan dökülen bir ekibe teslim edilmiş proje. Hayal gücünden yoksun yazarların imdadına Star Wars fetişimiz, gezegen katili Death Star yetişiyor gene. Uzay gemisi kumandası alarm veriyor, pilot uyarıyor: Ufukta bir problem var, ufuk yok. Ha şunu bileydin. Kişisel hikâyeleri olmayan, ruhsuz, uzay molozu karakterleri, ve ne merak duygusu ne de macera hissi veren anlatısı ile bu yeni yıldız savaşları mahsulü dıdısının dıdısı olarak bile beş para etmiyor. Nerede o saftrik samimiyet, o açıkyürekli serüven hevesi? Nerede ya o şevk?.. Artık o kadar fabrikasyon hâle getirdiler ki, nefes almıyor yaptıkları hiçbir şey. Basmakalıp, öldüresiye sıkıcı, çamur gibi, berbat bir film Rogue One.
Yıl: 2016
Yönetmen: Gareth Edwards
Senaryo: Chris Weitz, Tony Gilroy
Süre: 134 dk
Oyuncular: Felicity Jones, Diego Luna, Ben Mendelsohn, Donnie Yen, Riz Ahmed, Mads Mikkelsen, Forest Whitaker

 2 yorum

 1. - Karakterlerin derinlemesine hikayelerinin olmaması bence normal çünkü bu filmin sadece 120 dakika ömrü var. 50 tane karakter birden anlatıyor bir yandan.. Alıştığımız karakterler (Vader, Obi falan feşmekan) 1-2 hatta 5-6 film birden karakter gelişimi yaşayabiliyor. Fakat bunların tek atımlık kurşunu var.

  - Merak ettirmemesine kısmen katılıyorum aslında. Sonuçta filmin upper ve lower boundryleri zaten herkesçe biliniyor. Kim ölecek kim devam edecek o da belli aslında. Fakat dediğim gibi ara geçiş filmi olduğundan daha ötesini de beklemek haksızlık sayılır. Sonunu bilerek izliyoruz çünkü. Bu kadar heyecanlandırması mucize.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Tek başına A New Hope'u düşünüyorum, onun da böylesi zaman kısıtı vardı ama muazzam keşif hevesli bir uzay macerası içinde unutulmaz karakterler yaratmayı başarmıştı. Ondan sonra gelenler bakma o ilk filmin karakter yaratım başarısının çok ekmeğini yediler. Koca bir kitabın tek sayfasının dipnotu gibi bir film olmuş bu. Tek kelimelik kahramanlar, yıkana yıkana rengi kaçmış bir görsel estetik, bayık bir sözde-hikâye. Dur ya yeni üçleme yetmez, hazır bir şekilde tekrar ilgi çekmeyi başarmışken Star Wars'dan daha fazla nasıl para kazanabiliriz zihniyetiyle ortaya çıkmış çok kötü bir film Rogue One.

   Sil