2017 Golden Globes

Sizi bilmem de benim için ödül sezonunun en keyifli gecesi Altın Kürelerin sahiplerini bulduğu gece. Her yıl meşhur The Beverly Hilton otelinin Uluslararası Balo Salonundan canlı yayınlanan tören davetli yıldızları, eğlenceli sunumları, çakırkeyif atmosferi ve bize sosyal medyada paylaşmak üzere kazandırdığı onca gif ve meme ile sezonun vazgeçilmez zirvelerinden biri oluyor. Oscar heykelciği gördü mü içi bir hoş olan bizler Akademi Ödüllerinin saygınlığını ayrı değerlendiriyoruz elbette, ama Golden Globes bir başka. Ricky Gervais'in yaptığı benzetme gibi itibar cetvelinde Akademi Cambridge Düşesi Kate Middleton ise Altın Küreler Kim Kardashian. Biz de onu bu pop kültür leşliğiyle, kafası güzelliğiyle seviyoruz zaten. Neyse ne, işte geldi çattı yine. Hemen bu pazar ödül yarışının canlı yayınlanan ilk önemli ayağına tanıklık edeceğimizden ötürü, dedim hem üzerine düşünüp tahminler yaparak biraz eğleneyim hem de okurla yarışın heyecanını paylaşmış olayım. Hadi başlayalım:
Hollywood Yabancı Basın Birliğinin (HFPA) geçen yıl Kate Winslet'i ödüllendirerek sürpriz yaptığı (ve böylece onun Alicia Vikander ile arasındaki yarışı biraz olsun kızıştırdığı) kategoriydi bu. Akademi bir çılgınlık yapıp Viola Davis'i başrol kategorisine paslamazsa En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Oscar'ının sahibi şimdiden belli. HFPA'in de bu sefer bir çıkıntılık yapmayacağını ve daha önce hiç ödül vermediği Viola Davis'i sahneye davet edeceğini düşünüyorum. Tek sıkıntı Fences'e çok bayılmadıklarını fazla belli etmiş olmaları. Bu durum Michelle Williams'ın lehine işler mi göreceğiz.

KAZANACAK
Viola Davis, Fences

KAZANABİLİR
Michelle Williams, Manchester by the Sea

Yabancı Dilde En İyi Film Oscar yarışının açık ara favorisi Toni Erdmann burada da çok bas geçlik duruyor. En son bu dalda Oscar alıp Altın Küre'yi kaybetmiş film Ida'ydı. Yalnız, onu deviren Leviathan'ın Akademi'nin 9 filmlik uzun listesine kalmışlığını görmezden gelmeyelim (nitekim sonrasında adaylık da çıkarmıştı). Buranın ikinci sırada ben varım pozları veren filmi Elle'in hanesinde öyle bir artı yok. Demem o ki bir sürpriz yaparsa Isabelle Huppert rozetli Elle yapar demek bile Toni Erdmann'ın şansının ne kadar yüksek olduğuna bir işaret.

KAZANACAK
Toni Erdmann

KAZANABİLİR
Elle

Emma Stone'un bu hafif sıklet performans ile Oscar kazanacağını düşünmek temenniden hâllice geliyor bana. Ama şundan eminiz: o bu pazar ilk Altın Küresini almak için sahneye çıkacak. O olmazsa kim olur lakırdısı formaliteden ibaret. Ama illa bir başka isim zikretmemiz gerekirse HFPA çok sevdiği Meryl Streep'i ona Yaşam Boyu Başarı Ödülü vereceği gece bir kez daha onore etmek isteyebilir.

KAZANACAK
Emma Stone, La La Land

KAZANABİLİR
Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

La La Land'in şömine üstü Altın Küre şamdan takımının bir diğer parçası Özgün Müzik kategorisinden gelecek gibi. Hazineyi dağıtalım takılacaklarsa Johann Johannsson'un Arrival müzikleri yerinde bir alternatif. Harvey Weinstein'ın filmi törenden eli boş ayrılmasın diye Lion'a şans tanırlar mı? Bilmem, pek sanmıyorum.

KAZANACAK
La La Land

KAZANABİLİR
Arrival

İşte burada ciddi risk alıyorum. La La Land'in kalbi "City of Stars"ı çok seviyorum ama istatistikler HFPA'in bu kategoride şöhretli isimlere meyilli olduğunu gösteriyor. Animasyon film Moana için yazdığı "How Far I'll Go" parçasıyla ödülü alabileceğini tahmin ettiğim Lin-Manuel Miranda için o kim ki diyebilirsiniz. Sanatçı kişiliğinin yanı sıra politik aktivistliğiyle de ABD'de 2016 eğlence sektörü gündemini epey meşgul etti Miranda. Senaryosunu, şarkı sözlerini ve müziğini kotardığı çok ses getiren Broadway müzikâli Hamilton'ın galalarından birinde Trump'ın başkan yardımcısı Mike Pence'e yaptığı atar uzun müddet alkışlandı, konuşuldu. Altın Küre Ödüllerinin bu tarz year defining artistleri gözden kaçırmadığı ve kim neder takmadan ödüllendirdiği bir gerçek. Ona alternatif olarak ise daha aşikâr bir ismi seçtim: animasyon film Trolls'da kullanılan "Can't Stop the Feeling" adlı şarkısıyla Justin Timberlake.

KAZANACAK
"How Far I'll Go", Moana

KAZANABİLİR
"Can't Stop the Feeling!", Trolls

Ryan Gosling'in bu beşinci Altın Küre adaylığı ve ben o yine eli boş dönecek mi diyorum yani?.. Hem de bu sefer La La Land gibi çok sevilen bir filmle potadayken. Performansı Emma Stone'unkinin gölgesinde kalıyor eleştirilerini görmezden gelemiyorum galiba. Hugh Grant için ise konsensus onun Florence Foster Jenkins'de kariyerinin en iyi oyunculuğunu sergilediği yönünde. Bu olası zaferin "Vay be Hugh Grant vasat bir romantik komedi oyuncusundan fazlasıymış meğer"li bir hikâyesi de var yani. Ha, 2016'nın başlarında Deadpool ile küllerinden doğan Ryan Reynolds'un Yaşayan En Seksi Erkek, Yılın Entertainer'ı filan seçildiği şu dönemde burada da bir sürpriz yapması mucize olmaz, ayrıca not düşelim.

KAZANACAK
Hugh Grant, Florence Foster Jenkins

KAZANABİLİR
Ryan Gosling, La La Land

Zootopia gereğinden fazla sevildi bence. Metninin ırkçılık karşıtı içeriğinin güncelliğiyle de okyanus ötesinde daha bir bağıra basılan bu animasyon filmin sektör ödüllerinde gireceği yarışların hiçbirinde bir rakibi olduğunu düşünmüyorum ben. Zaten HFPA'in bu kategoride macera arayan bir geçmişi de yok. Alternatif için Kubo and the Two Strings ile Moana arasında kalıp tercihimi Disney'in filminden yana kullandım ama hani laf olsun torba dolsun.

KAZANACAK
Zootopia

KAZANABİLİR
Moana

Mahershala Ali ve dolayısıyla Moonlight için ilk test. Eleştirmen ödüllerini domine eden Ali Altın Küre sahnesi için fazla silik bir isim gibi duruyor ama Oscar'ı da cebe atmaya bu kadar yakınken diğer adaylardan herhangi birini onun önüne koymaya ikna olamadım. Pek çokları Jeff Bridges'in kazanma ihtimalini konuşurken ben kazanabilir hakkımı En İyi Film adaylığı da alıp sükse yapmış Lion'ın Dev Patel'inden yana kullanmak istiyorum.

KAZANACAK
Mahershala Ali, Moonlight

KAZANABİLİR
Dev Patel, Lion

Oscar yarışının top 3 atından biri olduğu da düşünülürse ben senarist filmiyim diye bağıran Manchester by the Sea bu kategorinin kolay tercihi. Yalnız, Lucas Hedges'i aday etmemiş olmalarına takılıp ya o kadar da bayılmadılar mı acaba diye düşünmeli miyiz emin değilim. HFPA üyelerinin Tom Ford'un onlara hediye ettiği parfümler kokan kokulu öpücüklere boğduğu Nocturnal Animals'ın çantadan çıkma ihtimali yok değil.

KAZANACAK
Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea

KAZANABİLİR
Tom Ford, Nocturnal Animals

Casey Affleck açık ara favori. O kadar ki 80 küsür üyenin 60-70i onun adının yanına tik atacağı için ikincinin esamesi okunmayacak. Zoraki alternatif için yine çıkıntılık yapacağım mazur görün: Denzel Washington demeyip film, yönetmen ve oyuncusu için adaylıklar almayı başarmış Hacksaw Ridge'den, Scorsese'nin Silence'ı ile de sağlam adımlar atan, Andrew Garfield'ın ismini vereceğim.

KAZANACAK
Casey Affleck, Manchester by the Sea

KAZANABİLİR
Andrew Garfield, Hacksaw Ridge

Gecenin bankosu. Sırf 4 dalda adaylığının yüzü suyu hürmetine bu kategorideki en fazla adaylık almış ikinci film olduğu için alternatife Florence Foster Jenkins yazıyorum.

KAZANACAK
La La Land

KAZANABİLİR
Florence Foster Jenkins

Sana Hollywood Yabancı Basın Birliği diyoruz be HFPA, n'olur Isabelle Huppert deyiversen. Ne şık olur. Amaaan alın size sürpriz diye Amy Adams falan deyip tepemizin tasını attırma da. Neyse efendim, burada favori bir zamanların first lady'si Jacqueline Kennedy'yi canlandıran ve performansı için müthiş övgüler alan Natalie Portman. Başka bir ismin ilan edilmesi Oscar yarışını allak bullak edecek ciddi bir sürpriz olur.

KAZANACAK
Natalie Portman, Jackie

KAZANABİLİR
Isabelle Huppert, Elle

Damien Chazelle'in zamazingosu bol, gösterişli yönetmenliği bu kategorinin önde gideni. Bir süre Moonlight'ın siyahi yönetmeni Barry Jenkins'in bir şansı olup olmadığına kafa yormakla birlikte alternatif için HFPA'in neredeyse her sene törene davet edecek kadar sevdiği Mel Gibson'a işaret etmek istiyorum. Bakmayın La La Land, Manchester by the Sea ve Moonlight'lı başarı manşetleri onun filmini gölgeliyor ama Hacksaw Ridge aldığı Altın Küre adaylıklarıyla iyi iş yaptı.

KAZANACAK
Damien Chazelle, La La Land

KAZANABİLİR
Mel Gibson, Hacksaw Ridge

İşte Oscar yarışında La La Land'in asıl rakibi hangi filmmiş öğreneceğimiz kategori. Manchester by the Sea veya Moonlight'ın bu daldaki olası zaferi, kazananı La La Land'den Oscar çalmak için motive edecek. Yılın eleştirmen favorisi 'cool' filmi Moonlight, The Social Network ve Boyhood'un izinden gidip kazanacak diyorum ben.

KAZANACAK
Moonlight

KAZANABİLİR
Manchester by the Sea

2 yorum

  1. Yine çok keyifli bir derleme olmuş AFK, ellerine sağlık :) Isabelle Huppert'in heykelciği Natalie Portman'ın elinden çalmasını ben de çok istiyorum. Performansının harikalığını bir kenara bırakırsak, bu sene muhtelif ödül törenlerinde yaptığı teşekkür konuşmalarını da çok çok sevdim ayrıca..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim Muzaffer 🤗 Isabelle Huppert'in galibiyetine sevindiğimiz neşesi, sürprizi bol bir tören olsun!

      Sil