Fences

Fences
Çitlere sert dalacağım, sakının. Denzel Washington'ın bu tutku projesi August Wilson'ın 1983 tarihli Pulitzer ödüllü piyesinden beyazperdeye uyarlanmış bla bla bla... Hani uyarlama? Nerede? Bu şeyin nesi sinemaya ait? Filme alınmış çenesi düşük bir radyo tiyatrosundan hâllice Fences. Ha babam konuş, anlat, sayıkla, dök içini, sal etrafa cinlerini. 1950ler, Pittsburg, yoksul bir mahallede bir evin arka bahçesi ailevi meselelerle kaynıyor. Düzen, ırkçılık, toplumsal adaletsizlik hepsi birden Afroamerikan bir hanenin üzerine çöküvermiş. Alkolik, zorba bir baba ailesini güya severken dövüyor. Kendi başarısızlıklarını, pişmanlıklarını ailesinin burnundan fitil fitil getiriyor hayvanoğluhayvan. Asıl saç baş yolduransa bu aile içi psikolojik şiddetin akıllara zarar bir finalle bir güzel temize çıkarılıyor oluşu. Diyalog kılıklı monologlarıyla seyircisini canından bezdiren Fences'in karakter tahlili diye yutturmaya çalıştığı şey tiksinç, hastalıklı bir sosyal mesaj aslında. Ataerkil ataerkil olalı böyle rezilce kutsanmamıştır. Bir de bu oyun yazıldığı zamandan bu yana baştacı ediliyormuş. Yani filmin sinema olamamışlığını geçtim, bu laf kalabalığının altında gizlenen iltihap korkunç. Ama birileri kalkıp buna "gaddarca dürüst", ana karaktere "kompleks bir doğası var" der, diyecektir illa. Metnin çit ve beyzbol analojili budala laklağını derinlikli bulanlar olacaktır. Kendilerine akıl, fikir ve vicdan diliyorum.
Yıl: 2016
Yönetmen: Denzel Washington
Senaryo: August Wilson (piyes), August Wilson (uyarlama)
Süre: 139 dk
Oyuncular: Denzel Washington, Viola Davis, Stephen Henderson, Jovan Adepo, Russell Hornsby, Mykelti Williamson

 4 yorum

 1. viola davis perfomansı o zaman fazla mı abartı sadece ve sadece sırası geldiği için mi ödülü kazanacak.Michelle WİLLİAMS bu nedenden dolayı başka birisinin ödül alışını izleyecek.ilgiliniz için şimdiden sevgiler saygılar .

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Viola Davis her zamanki gibi iyi oynuyor, önceki başarılı performanslarının bir amalgamı gibi burada sergilediği. Ha ben Michelle Williams'ın Manchester by the Sea'de ufacık sahnede harikalar yaratışını tercih ederim. Ödül konusundaysa Fences'e öyle pek bayılmış gözükmedi şu ana kadar sektör. Eleştirmenler zaten neredeyse hiç yüz vermedi. Ama Viola Davis'in buradaki gösterişli oyunuyla sırasını savıp ilk Oscar'ına kavuşma vakti gelmiş belli ki.

   Sevgiler.

   Sil
 2. Duygularıma tercüman oldun. Kalemine sağlık. Berbat film, berbat anafikir. Ayrıca Viola Davis Doubt filmindeki kısacık bölümüyle buradakinden daha fazla etki yaratmıştı bende.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim!! Bu filme karşı benimle aynı hislerde insanlar olduğunu öğrenince mutlu oluyorum.

   Sil