Oscarlar 2017: Tahminler

Sonunda geldi çattı. Akademi Ödülleri, namı diğer Oscarlar, bu pazar sahiplerini bulacak. Ödül sezonuna her yıl yeniden bu zirve törenin heyecanıyla büyük bir hevesle dalıyoruz da iş bu aşamaya gelince hepimize bir bitse de gitsek bıkkınlığı çöküyor ya, hoşuma gitmiyor. Eskiden, bu kadar ilgilenmezken daha mı keyif alıyordum diye düşünüyorum bazen. Muhtemelen öyle. Komşunun bahçesi her zaman daha yeşildir hesabı... Ama elini verip kolunu kaptırmışlardan olarak artık geri dönüşün çok zor olduğunu biliyorum. Ödül sezonlarını, ödül anlayışını vesaire aşağılıyorlar ya bazıları, sanırım katılmıyorum onlara. Sinema sevgimi pekiştiren bir meret bu. Sağlığa zararlı ya da zararsız.

Şimdi ise ödül sezonunu kendi çapında yakından takip etmiş bir zırdeli olarak tahmin oyunlarını bir ucundan da ben tutayım istiyorum. Bütün dallarda değil sadece 14'ünde neler olup bitebilire yer yer adaylarla ilgili düşüncelerimin eşlik ettiği bir derleme aşağıdaki. Tahmin işinde iyi olup olmamanın da bu mevzuda çok önemi yok bence. Çünkü inanın sezonla ne kadar çok ilgilenirseniz her söylentiyi işlemden geçirmeye başladığınız için bir noktadan sonra devreler yanabiliyor. Oscar tahminciliği tahmin tutturmaktan öte bir coverage işi aslen, ödül sezonunun ruhunu verebilmekle ilgili. O yüzden aşağıdakileri birer iddia olarak değerlendirmeyiniz.
Yardımcı Kadın Oyuncu kategorisiyle başlayalım. Gecenin verilen ilk ödülü olma potansiyeli de yüksek zaten (Oscarlarda ödül dağıtımı genelde yardımcı oyuncu kategorilerinden biri ile "heyecanlı" başlıyor). Yalnız burada pek heyecan verici bir durum yok. 3 adaylıkla en fazla Oscar adaylığı bulunan siyahi kadın oyuncu Viola Davis'in ilk Oscarına kavuşuşuna tanıklık edeceğiz. Davis'in oyununu seviyorum, personasını şu son yıllarda biraz bayık bulmaya başlasam da sıkıntı değil. Fakat Oscar alacağı film o kadar korkunç ki bu galibiyete alkış tutmam çok zor. Belki kendini bir birey olarak filminin tehlikeli patriyarki metninden soyutlamayı başarsaydı, orada burada filmde olanları babadır yapar, kadının rolü aileyi bir arada tutmaktırcı patolojik bir merhametle kucaklamasaydı alacağı ödül hakkında başka şeyler hissediyor olabilirdim. Oyuncu her türlü rolü oynar orası ayrı, buradaki talihsizlik Viola Davis'in filmi onunla aynı düşünecek kadar içselleştirmiş görüntüsü. Kadına, insana, aileye, topluma, her şeye bir hakaret Fences.

ADAYLAR
Viola Davis, Fences
Naomie Harris, Moonlight
Nicole Kidman, Lion
Octavia Spencer, Hidden Figures
Michelle Williams, Manchester by the Sea

KAZANACAK
Viola Davis, Fences

KAZANABİLİR
Diğer adaylar isimlerinin anılıyor oluşuyla yetinecekler.

BURADA İŞİ YOK
Naomie Harris'in filmin incelikli, hassas mizacıyla çılgınca çelişen "bana ödül verin" kepazeliğinin burada işi yok. Sahnelerini topu topu üç günde çekmesi de epey konuşulmuştu bir ara. Konuşulması gereken üç günlük işiyle filmi neredeyse mahvediyor oluşu.

ADAY OLMALIYDI
Blogu biraz olsun takip ediyorsanız benim oyuncu performansı zevklerimin Oscarlarla pek uyuşmadığını anlamışsınızdır. O yüzden burada kendi aday listelerimdeki isimlerden çok Oscar radarına girmiş sevdiğim bir performansın ismini vermeye gayret edeceğim. Bence Taraji P. Henson kalabalık başrol kategorisinden ziyade bu kategoride yarışabilirdi pekâlâ. Film bir ensemble, rol "Hidden Figures"den biri, hikâye hepsinin hikâyesi, her birinin ayrı ayrı sahneleri var. Octavia Spencer ne kadar yardımcıysa Taraji P. Henson da o kadar yardımcı benim gözümde.

KAZANMALI
Filmin kendi başına ulaşmak isteyip de bir türlü ulaşamadığı şefkati tek sahnede yürek burkan bir etkiyle yakaladığı için: Michelle Williams, Manchester by the Sea.
Görsel Efekt. The Jungle Book'un bilgisayar ortamında oluşturulan orman gerçekliğinin yılın en iyi görsel efekt işçiliklerinden biri olduğuna kuşku yok. Filmi biraz daha sevebilseydik keşke. Teknik dalları işinin ehli insanlar oylayıp önümüze getirdiği için haklarında fazla mırın kırın etmeyeceğim.

ADAYLAR
Deepwater Horizon
Doctor Strange
Kubo and the Two Strings
Rogue One: A Star Wars Story
The Jungle Book

KAZANACAK
The Jungle Book

KAZANABİLİR
Marvel'in Doctor Strange'i bir tehdit oluşturabilir.

BURADA İŞİ YOK
Dediğim gibi niye burada diyeceğim bir durum yok bu kategoride ama her şeyiyle tırt Rogue One'ı anıp yaramazlık etmezsem rahat etmeyeceğim.

ADAY OLMALIYDI
Steven Spielberg'ün The BFG'sine yazık oldu.

KAZANMALI
The Jungle Book (Doctor Strange de olur)
Kostüm Tasarımı. Akademi bu dalda hemen göze çarpmayan, contemporary işlerden çok ıncığı cıncığı bol, dönem ifadeli gösterişli seçenekleri tercih ediyor. Jackie'de moda ikonu first lady şıklığının yeniden yaratılışı Oscar yarışında birkaç adım önde.

ADAYLAR
Allied
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Florence Foster Jenkins
Jackie
La La Land

KAZANACAK
Bu dalda BAFTA'yı da kazanan Jackie.

KAZANABİLİR
Kostüm Tasarımı La La Land'in Oscar rekoru ayaklarından bir diğeri olabilir.

BURADA İŞİ YOK
Rogue One gibi Allied için de 'Oscar adayı film' tamlaması hoşuma gitmiyor benim. Ama Allied'ın da en iyi şeyinin kostümleri olduğu gerçeğini gözardı etmeyeceğim.

ADAY OLMALIYDI
Dior'un A Bigger Splash için çalıştığı yaz koleksiyonu gayet göz alıcıydı bence.

KAZANMALI
Sırf Jackie Kennedy'nin pembe döpiyesi için bile Jackie.
Animasyon Film yarışı Kubo and the Two Strings'in bu kategoride BAFTA kazanışıyla birlikte biraz kıpırdanır gibi oldu ama bunun sonucu değiştireceğini hiç sanmıyorum. Irkçılık karşıtı metniyle ABD gündemini yakalayan Disney çizgi filmi Zootopia'nın ödülü neredeyse garanti.

ADAYLAR
Kubo and the Two Strings
Moana
My Life as a Courgette
The Red Turtle
Zootopia

KAZANACAK
Zootopia

KAZANABİLİR
Çok ufak bir ihtimal olsa da Kubo and the Two Strings.

BURADA İŞİ YOK
Moana para kırmak için çekilmiş tahammülü zor, embesil bir iş. Hele o komedi girişimleri yok mu... Ama lütfen, Disney gönül macerasız film tamamlayan siyahi bir prenses üretmiş. Politik doğrular boktan hikâyeyi örtemiyor maalesef.

ADAY OLMALIYDI
Bir animasyon film için çığır açıcı zeki edepsizliğiyle Sausage Party adaylığı haketmişti.

KAZANMALI
Doğaya dönüş metniyle diyalogsuz, minimalist bir başyapıt The Red Turtle. Adaylığı bile Akademinin bu kategorideki büyük bütçe zevksizliği için birkaç gömlek fazla.
Prodüksiyon Tasarımı. La La Land'in cafcaflı dekorları filmin renkli nostaljisinin hakkını veriyor. Bu kategoride En İyi Film adaylığı çıkarmış bir diğer film Arrival da sevelim sevmeyelim yılın en özenli sanat yönetimlerinden birine sahip. Hail, Caesar!'ı bu zamana kadar unutmayışlarına şaşırdım.

ADAYLAR
Arrival
Fantastic Beasts and Where to Find Them
Hail, Caesar!
La La Land
Passengers

KAZANACAK
La La Land

KAZANABİLİR
Arrival

BURADA İŞİ YOK
Fantastic Beasts ve Passengers'a hiç bulaşmadığım için onlar hakkında yorum yapamayacağım. Hail, Caesar!'ın ise parça parça iyi bir dekor çalışması olduğunu düşünmekle birlikte bütün bana çok set, set hissettirmişti. E Hail, Caesar! deyim madem.

ADAY OLMALIYDI
Adaylık alamasa da biraz olsun oy çıkarmış olduğuna inanmak istediğim cilalı, şık The Handmaiden.

KAZANMALI
Çakıl taşı uzay gemileri ve bardak altı lekesi uzaylı dili için Arrival.
Kurgu. Genellikle En İyi Film yarışının habercisi olarak nitelenen kurgu kategorisi için La La Land favori. Ödüllerini drama ve komedi olarak bölüştüren Amerikan Sinema Editörleri Birliği (ACE Eddie) ilki için Arrival'ın ikincisi için La La Land'in ismini verdi. Dolayısıyla bu iki filmi bu dalda Top 2 olarak değerlendirmek en mantıklısı.

ADAYLAR
Arrival
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
La La Land
Moonlight

KAZANACAK
La La Land

KAZANABİLİR
Arrival

BURADA İŞİ YOK
La La Land'in zamazingosu bol sahne geçişleri ve Hacksaw Ridge'in yıpratıcı savaş alanı sekanslarıyla burada olmayı hakettiklerini düşünüyorum. Hell or High Water'ın kovalamaca hissini, Moonlight'ın haletiruhiye kesmelerini düşünüyorum. E hadi onlar da tamam olsun. Arrival'ı seveninin çok sevme sebeplerinden biri flashforward düzeneğini yutturabilen kurgusu bence. Ha bana sorarsanız başarılı değil ama bir şey yapmaya çalışıyor mu çalışıyor. Bilemedim.

ADAY OLMALIYDI
Burada sırf kendi ödüllerimdeki tercihe açıklık getirmek için Toni Erdmann diyeceğim. Biliyorum Oscarlar için hiç şansı yoktu ama o film çok kolay ardı sıra dizilmiş baba - kız skeçleri hissi verebilirdi. Şu hâliyle müthiş akışkan, dikişsiz bir anlatısı var ki bunu başarmanın öyle kolay bir iş olduğunu düşünmüyorum.

KAZANMALI
La La Land
Yardımcı Erkek Oyuncu. Oyuncular Birliği (SAG) Ödülleri'nde kabul konuşmasına eklediği müslümanım ben detayı ile kampanyasını iyiden iyiye ateşleyen Mahershala Ali'nin törende Moonlight'ın medarıiftiharı olacağını düşünüyorum. Filmin en iyi performansına (Trevante Rhodes) ilham kaynağı olan, bütüne işlediği gibi sahneden çekilince eksikliğini de bir güzel hissettiren babacan bir portre Ali'ninki. BAFTA'nın farklı tercihi işleri karıştırmaz umarım. Dev Patel'in Avustralya aksanlı bir Dev Patel'i oynaması bir oyunculuk başarısı değil bence.

ADAYLAR
Mahershala Ali, Moonlight
Jeff Bridges, Hell or High Water
Lucas Hedges, Manchester by the Sea
Dev Patel, Lion
Michael Shannon, Nocturnal Animals

KAZANACAK
Mahershala Ali, Moonlight

KAZANABİLİR
Dev Patel, Lion. Maalesef.

BURADA İŞİ YOK
Dev Patel, Lion

ADAY OLMALIYDI
Florence Foster Jenkins'de filmografisinde sık rastlanmayan etkileyici bir duygusal nüans sergileyen Hugh Grant'in hakkını yediler.

KAZANMALI
Mahershala Ali, Moonlight
Sinematografi. La La Land'in kolay galibiyetine hazırlanırken Amerikan Görüntü Yönetmenleri Birliğinin Lion'ınkini yılın en iyi sinematografisi ilan etmesi ufak çaplı bir şok etkisi yarattı. Oscarlarda kazanan oylamasında sadece görüntü yönetmenleri oy verecek olsa bu ciddi bir işaret olabilirdi belki ama sinematografiden anlayan anlamayan tüm üyelerin oy vereceği düşünülürse La La Land'in eli hâlâ çok güçlü.

ADAYLAR
Arrival
La La Land
Lion
Moonlight
Silence

KAZANACAK
La La Land

KAZANABİLİR
Çok, çok ufak bir ihtimal: Lion.

BURADA İŞİ YOK
Kayalık Hint arazilerinde iki kelebek uçurmaya ikna olmadım ben, tamam yetkin bir iş ama filmle bir o kadar da alakasız bir gösterişçiliği var. Kısaca Lion fazlasıyla tembel bir tercih.

ADAY OLMALIYDI
Kendi seçimlerimde ilk beşi son anda kaçıran Hell or High Water solgun gökyüzünün altında çorak topraklarda güzel abi kardeş kareleri verdi bence. BAFTA bunu görmezden gelmedi. Lion yerine Hell or High Water aday olmalıydı.

KAZANMALI
Aşırı iyimserliğini melankoli ile dengelemede fazlasıyla payı bulunan görüntü yönetimiyle La La Land.
Uyarlama Senaryo. Eveeet, işte en büyük riski aldığım kategori. Güney Kalifornia Üniversitesinin dağıttığı prestijli Senarist Ödülünü alan, yetmeyip bir de Amerikan Yazarlar Birliği Ödüllerinde diğer dala sıçrayıp (özgün senaryo) La La Land ve Manchester by the Sea'yi geride bırakan Moonlight değil de Hidden Figures kazanacak diyorum. Yalnız şu an yazarken vaz mı geçsem diye düşünmedim değil. ABD'de ses getiren yürüyüşler düzenleyen Trump karşıtı kadın hareketinin, filmin gişe başarısının ve Akademinin bu filmi bir şekilde ödüllendirmek isteyeceği düşüncesinin etkisiyle veriyorum bu kararı.

ADAYLAR
Arrival
Fences
Hidden Figures
Lion
Moonlight

KAZANACAK
Hidden Figures

KAZANABİLİR
Moonlight

BURADA İŞİ YOK
Fences. Pulitzer Ödüllü tiyatro oyunu kıçım.

ADAY OLMALIYDI
Loving'in sansasyona prim vermeyen biyografik film anlatısı bu beşlinin hepsinden daha iyi. Bir süreliğine fazla iyimser bir şekilde adaylık ihtimali konuşulan, diyalogsuz bir metinden leziz diyaloglar çıkaran Jane Austen uyarlaması Love & Friendship ondan da iyi. Akademinin bu kategorideki tercihleri içler acısı.

KAZANMALI
Senaryosunu çok başarılı bulmasam da bu pasaklı beşli içinde yine en iyisi Moonlight.
Özgün Senaryo dalı La La Land - Manchester by the Sea müsabakasına sahne olacak. Amerikan Yazarlar Birliği Ödüllerinde Moonlight'e kaybeden ikili daha önce Altın Küre ödüllerinde karşı karşıya gelmiş, kazanan La La Land olmuştu. Ben bu ikisinin Yazarlar Birliği mağlubiyetlerinden Manchester by the Sea'ninkini daha vahim buluyorum. Tam anlamıyla bir senarist filmi çünkü o ve belki de en rahat kazanması gereken yerde kaybediyor. Bu kıyasıya geçtiği düşünülen Oscar yarışı için önemli bir işaret olabilir.

ADAYLAR
20th Century Women
Hell or High Water
La La Land
The Lobster
Manchester by the Sea

KAZANACAK
La La Land

KAZANABİLİR
Manchester by the Sea

BURADA İŞİ YOK
Mike Mills'in Beginners'ına âşığım. 20th Century Women'ın da başına onu bağrıma basmaya hazır oturdum, olmadı. Bununki bir senaryodan ziyade bir makale daha çok. Metodik, kuru ve kurumlu.

ADAY OLMALIYDI
Sadece bu yılın değil son yılların en iyi özgün senaryolarından birine sahip Toni Erdmann.

KAZANMALI
Hiç şansının olmadığını bilerek: Bir Yorgos Lanthimos eksantrikliği The Lobster.
Yönetmen. Damien Chazelle için Hollywood'un geleceği denmeye başladı bile. Fazla söze gerek yok.

ADAYLAR
Damien Chazelle, La La Land
Mel Gibson, Hacksaw Ridge
Barry Jenkins, Moonlight
Kenneth Lonergan, Manchester by the Sea
Denis Villeneuve, Arrival

KAZANACAK
Damien Chazelle, La La Land

KAZANABİLİR
Barry Jenkins için az da olsa bir şansı var demek bile zorlama geliyor bana. Ödül Chazelle'in.

BURADA İŞİ YOK
Kenneth Lonergan'ın Manchester by the Sea'deki eli yüzü düzgün işçiliğini yılın en iyi beş yönetmenlik başarısından biri olarak alkışlamak anlamsız geliyor bana. Ha evet Mel Gibson'ın da burada işi yok ama onun filmi biraz daha zahmetliydi en azından.

ADAY OLMALIYDI
Akademinin kadın yönetmenler bakımından zengin bir film yılından tek bir kadın yönetmen dahi anamıyor oluşu düşündürücü. Adı bile geçmedi ama bence Maren Ade Toni Erdmann ile en azından adaylık çıkarmalıydı.

KAZANMALI
Damien Chazelle, La La Land
Erkek Oyuncu. Oyuncular Birliği (SAG) tercihini daha önce hiç ödüllendirmediği Denzel Washington'dan yana kullanınca çantada keklik gördüğümüz Casey Affleck'in Oscar akıbetini sorgulamaya başladık. Fakat oyuncu hemen ardından Washington'un aday dahi olamadığı BAFTA'yı kazanarak durun bakalım o kadar kolay devrilmeyeceğim mesajı verdi. Taciz suçlamalarıyla başı dertte belki Casey Affleck'in ama müthiş bir Hollywood networkünün de tam ortasında yer aldığı unutulmamalı. Abisi Ben Affleck ve Matt Damon gibi isimlerin onun kazanması için kampanya yaptıklarını biliyoruz.

ADAYLAR
Casey Affleck, Manchester by the Sea
Andrew Garfield, Hacksaw Ridge
Ryan Gosling, La La Land
Viggo Mortensen, Captain Fantastic
Denzel Washington, Fences

KAZANACAK
Casey Affleck, Manchester by the Sea

KAZANABİLİR
Ay hayır! Denzel Washington, Fences

BURADA İŞİ YOK
Captain Fantastic nefretimi Viggo Mortensen'dan çıkarmayıp çitlerin çirkef babalığını kaynata köpürte bire bin katarak oynayan Denzel Washington'ın adını vereceğim.

ADAY OLMALIYDI
Loving'den Ruth Negga'yı aday yapıp Joel Edgerton'ın içe dönük duru oyunculuğuna yüz vermemeleri komik. Alın size politik doğrucu bir oylama. Kimse beni Negga'nın sırf muhteşem performansının yüzü suyu hürmetine Oscar adayı olduğuna inandıramaz. Ayrıca Joel Edgerton ondan çok daha iyiydi.

KAZANMALI
Casey Affleck'in röportajlardaki ilgisiz tavırlarını, yuvarlak masa sohbetlerindeki buzdolabı mizacını gördükçe adamın filmdeki oyununun onun için fazla bir zorluğu olmadığına kanaat getirmiş olabilirim. Salondan çıktığımda filmin en iyi şeyinin onun performansı olduğunu düşünüyordum hâlbuki. Burada ben oy verecek olsam şu an şu dakika kime verirdimden yürüyecek ve Ryan Gosling, La La Land diyeceğim. Filmin asıl yıldızı Emma Stone filan diyorlar ya, hiç öyle değil. Filmin kalbi Gosling'in jazz sevdalısında atıyor.
Kadın Oyuncu. Akademinin ödüllendirmeyi pek sevdiği ingénue klasmanından yarışa girdi Emma Stone. Gwyneth Paltrow'un Shakespeare in Love ile aldığı Oscar, Emma Stone'un ödül yolculuğu için yerinde bir analoji. Fakat Isabelle Huppert çetin ceviz çıktı. Belki de ödül tarihinin en efektif Oscar kampanyalarından birini yapıyor aktris. Hiç alakasız Yönetmenler Birliği Ödüllerinin seremonisine bile katıldı. Filminin vizyon tarihi yetişmediği için aday olamadığı BAFTA'da sahneye çıkıp sunum yaparak yüzünü orada bile hatırlattı. İşinin ehli bir ekiple çalışıyor belli ki. Daha önce iki kez Oscar adaylığı almış arch-rivalı Isabelle Adjani'ye benim Oscarım var taam mı diyebilmek için belki de tüm bu azim.

ADAYLAR
Isabelle Huppert, Elle
Ruth Negga, Loving
Natalie Portman, Jackie
Emma Stone, La La Land
Meryl Streep, Florence Foster Jenkins

KAZANACAK
Emma Stone, La La Land

KAZANABİLİR
Isabelle Huppert, Elle

BURADA İŞİ YOK
Bu beşli ile sıkıntım yok, sıralamamda sonuncu olan bile (Ruth Negga) gayet iyi.

ADAY OLMALIYDI
Bence yılın en iyi kadın oyuncu performansını sergileyen Sandra Hüller (Toni Erdmann). Akademinin Jack Nicholson ve Kristen Wiig'li remake'e oyunculuk dallarında zırnık koklatmaması dileğiyle.

KAZANMALI
Isabelle Huppert, Elle
Film. Geldik büyük ödüle. Moonlight Akademinin duyarlı üyelerince sosyal sorumluluk projesi albenisini koruyadursun atı alan Üsküdar'ı (LA'yi?) geçti. Ben sanmıyorum ki bu saatten sonra ödül sayısında çifte hanelere ulaşıp ulaşamayacağını konuştuğumuz La La Land kapanışta böylesi büyük bir hüsran yaşasın.

ADAYLAR
Arrival
Fences
Hacksaw Ridge
Hell or High Water
Hidden Figures
La La Land
Lion
Manchester by the Sea
Moonlight

KAZANACAK
La La Land

KAZANABİLİR
Hem ayıp olmasın diye hem de formalite icabı Moonlight diyelim hadi. Hani birinci belli ikinci kime cevap olarak.

BURADA İŞİ YOK
Çit. Çitler. Beyzbol. Fences. Bu rezilliğe birinci sırada oy verip buraya sızmasını sağlayan üyelerin üyelikleri ellerinden alınmalı. #sorrynotsorryboutit

ADAY OLMALIYDI
Daha önce bu kategoride de adaylık çıkarmış yabancı dilde filmlere şahit olmuştuk. Son örnek Haneke'nin Amour'u. Toni Erdmann desem e be yetti artık diyeceksiniz ama yine, yeni, yeniden Toni Erdmann. Ay yaa bak remake'nin yapılacağı aklıma geldi tekrar tüm modum düştü. Unutmaya çalışıyorum.

KAZANMALI
La La Land

2 yorum

 1. Casey'nin filme sıfır katkısı olduğunu düşünüyorum ben de. Hele waow travmatik karakteri nasıl canlandırmış yorumlarına çok gülüyorum çünkü kendi bir travma yaşıyor belli hallinden :D

  2016 bana çok tırt geldi. son yıllarda filmlerinin ortalamanın altında olduğunu bildikleri için de şişirdikçe şişiriyorlar ki tanıtımları ilgi çeksin. iyi filmler her türlü ortaya çıkıyor zaten. o yüzden puanlayan sayfalara da artık pek güvenemiyorum. bu tarz bloglar bana daha objektif geliyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Casey Affleck iyi de pek çoklarının dediği gibi yılın en iyi oyunculuk performansı filan değil.

   2016'ya gelince yine güzel filmler çıktı bu yıl fakat şu an en iyi film Oscar yarışında abartılmamış tek bir film yok. Zaten 5 - 10 film izleyip sinema yılı hakkında ahkâm kesen godikler bunlar. Ben artık kitlesi büyük awards body'lerden umudu kestim. Binde bir örtüşüyor zevklerim. Onları da anlamak lazım gerçi, konsensüs meselesine dönüyor çünkü iş onlar için. Biz niche bloglarımızla mutlu olalım bence de 🤗

   Sil