The Love Witch

The Love Witch
Senaryosundan kurgusuna kostümlerinden prodüksiyon tasarımına The Love Witch'in neredeyse her şeyi yönetmen Anna Biller'ın ellerinden çıkmış. Son yılların bu en büyüleyici auteur şovu fevkalade artistik bir vizyonun meyvesi. 70lerin seks istismarı filmlerine kaş göz eden bu retro cadı masalında aşk da aşk diye ölüp biten bir femme fatale halüsinojenli seks iksirleri, giysilerinin gökkuşağı astarı ve yürek hoplatan jartiyer takımlarıyla erkeklerini etkisiz hâle getiriyor. Beyaz atlı prens arayışının kaçan ölçüsü toplumsalın normatif niteliğine bir hodri meydan. Biller alegorik işlediği cadılığı cinsel politikayı altüst etmek için kurnazca kullanıyor. Buradaki narsist feminizmin ipin ucunu kaçırıp tekrar seksizme kaydığı bile düşünülebilir. Fakat aslında kadın cinselliğinin korkulacak bir şey olmadığının alaycı bir ifadesine çıkıyor her şey. The Love Witch'in feminen mistik manifestosu makyajınızı yapın, parfümleri sıkın, yüksek topuklular ve dekolteli elbiseler giyin, tenselliğinize ve sezgiselliğinize asla ve asla yüz çevirmeyin buyuruyor. Bu sırada vintage hazlar peşinde teşhirci estetik, dekorun barok detaycılığı ve Technicolor fetiş algısıyla seyircisini yatağa atmış bile. Ha filmin iki saatlik şişirilmiş süresinin tempo sıkıntıları yarattığı doğru. Duraklama anlarının metnin açıkça vaaz vermeye başladığı bir iki kısma denk gelmesi de gayet anlaşılır. Biller'i işte bu noktada seksin kısa ve öz doğasını göz ardı etmekle eleştirebiliriz belki.
Yıl: 2016
Yönetmen: Anna Biller
Senaryo: Anna Biller
Süre: 120 dk
Oyuncular: Samantha Robinson, Jeffrey Vincent Parise, Laura Waddell, Gian Keys, Robert Seeley

 2 yorum

 1. Janra pek aşina olmadığım için çok farklı ve tuhaf geldi bana ama yine de çok sevdim :) Özellikle filmin her aşamasında aynı kadının parmağının olması kesinlikle takdire şayan. Hatta bitiş jeneriğinde çalan şarkı bile onun aranjmanıymış sanırım. Ki dünden beri arıyorum o parçayı, hiçbir yerde de yok??

  Bu arada AFK Ödülleri yine yürek hoplatıyor, buradan yazayım onu da. Tüm tercihlerini çok çok beğendim ama yönetmen adayları, Sandra Hüller ve double Isabelle için ayrıca ❤︎❤︎❤︎

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 2016'yı bu kitsch erotika ile kapattığım için çok mutluyum ben de. Şöyle bi' 85-90 dkda toparlasaymış çok daha harika olacakmış.

   Teşekkür ederim ^^ Muzaffer, beğenmene sevindim 👐❤️ Yönetmen beşlimi ayrı bir seviyorum bu sefer.

   Sil