Wonder Woman

Wonder Woman
Themyscira'nın Amazon Prensesi namıdiğer Wonder Woman'ın kaçınılmaz orijin öyküsüne Batman ile Superman'in it dalaşına tutuştuğu Dawn of Justice'te Birinci Dünya Savaşı zamanlarından kalma bir fotoğraf ile göz kırpmıştık. Bu süreçte DC Comics'in Marvel ile aşık atma emellerini gerçekleştirmek üzere Warner Bros. işbirliğiyle giriştiği süper kahramanı bol genişletilmiş evren projesi art arda yaşanan sinemasal hüsranlarla birlikte Wonder Woman'ın omuzlarına ekstra ağırlık yükledi. Artık sadece savaş tanrısı Ares ile mücadele edip insanlığın zayıf ve habis doğasıyla yüzleşmek ve onlara doğru yolu göstermek yeterli olmayacaktı. Wonder Woman'ı kurmaca musibetlerin dışında düşene bir tekme daha atmaya hazır bir seyirci kitlesinin oluşturduğu aşılması zor, kritik bir beklenti dalgası ve onun dişi kahraman anlatısını ilerici bir cinsiyet politikası ışığında layığıyla kotarması gerektiğinin tedirgin bilinci bekliyordu. Şimdi görünen o ki hem eleştirmenlerden hem de gişeden istediğini aldı film. Öyle ilham verici, böyle feminist, şöyle ezber bozan... İşin aslı hiç de öyle değil bana kalırsa. Aynı basmakalıp süper kahraman tantanası bu sefer göstermelik bir dişi perspektif ve ısmarlama feminist dokundurmalarla süslenivermiş sadece. Wonder Woman'ın ortaya karışık biraz Thor biraz Captain America esinli vasat Marvel özentiliği sonunda tek başına dünyayı kurtaran bir kadın süper kahraman filmine kavuştuğumuz için baş tacı edilmeyi hakediyor mu? Hayır. Diğer her şey bir yana, özellikle cinsiyet meselesinin hakkını gerektiği gibi veremediği için hayır. Amazonların yaşadığı ütopik adadan bakıp yeryüzünü erkeğin dünyası olarak addetmek orayı kasıp kavuran savaş için bir mecaz niteliği taşıyorsa da, film sözde istediği kadar feminizm ıkınsın kafasındaki insan fikrinin insanoğlu olduğu gerçeğine zerre karşı çıkmıyor. Dünyayı sadece aşk kurtarabilirli broşür kokan lafların içtenlik kılıklı enayiliği ise ayrı münasebetsizlik. Hepsi bir arada film daha çok bir parodi izliyormuşum hissi uyandırdı bende. Gal Gadot'un gülünç kötü oyunculuğunun da buna katkısı büyük. Aktris rolün fiziksel taleplerini yerine getirmede sıkıntı çekmiyor ama karakterinin anam beni kilden heykel olarak hayata getirdi deyişine sadece kaşlarını oynatabilerek komik bir şekilde bağlı kalıyor. Sonlara doğru bir çıldırış sahnesi de var ki, harika...
Yıl: 2017
Yönetmen: Patty Jenkins
Senaryo: Allan Heinberg
Süre: 141 dk
Oyuncular: Gal Gadot, Chris Pine, Elena Anaya, Danny Huston, Robin Wright, Connie Nielsen, David Thewlis, Saïd Taghmaoui, Ewen Bremner

 2 yorum

 1. demin sinemadan geldim senin yorumunu gördüm.

  ben çoğu yerilen Marvel ve DC filmlerini genelde zevkle izlemişimdir. hepsine hakim değilim ama benim için iyi birer vakit geçirme aracı ve üzerine geyik yapılacak konu üreten filmlerdir. hatırladıklarımdan bir watchmen'de çok sıkıldığımı hatırlıyorum bir de thor'un görselleriyle inanılmaz dalga geçmiştim.

  fakat bu wonder woman neydi yarabbim. 4dx geldik çok para verdik diye çıkamadık da salondan. aklımla dalga geçiliyor sandım. paramla rezil oldum ahahaha ikinci yarıda artık sinirden gülüyordum. o gudubet kızı nerden bulmuşlar. ratinglerde şişirmenin bu kadarını görmedim.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. 🙃 kötüydü ama cidden, yapacak bir şey yok. İsterdim sosyopolitik önemi altında böylesi ezilmesin. Seveni çok ama. Nasılsa memnun ayrılabilmişler bir şekilde. Bazen diyorum kendime fazla şey bekliyorsun, bu da benim en büyük problemim.

   Sil