Three Billboards outside Ebbing, Missouri

Three Billboards outside Ebbing, Missouri
Bir harika ilk filmi In Bruges ile dikkatleri üzerine çeken İngiliz senarist yönetmen Martin McDonagh kariyerini ucuz Amerikan hikâyeler anlatarak sürdürmeye devam edecek anlaşılan. Hem Three Billboards Outside Ebbing, Missouri'nin yeni ödül sezonunun sevgililerinden biri olacağına şüphe yok. Kızının tecavüzcü katilinin bir türlü yakalanamayışına öfkelenen bir kadının billboardlara taşan isyanıyla, yaşadığı kasabada acısı paylaşılan bir anneyken birden istenmeyen kişiye dönüşmesini anlatan film, yapmacık duyarlılıklarla yolunu çizen, değişik dokunuşlarla her yıl en az bir ve çoğunlukla Amerikan örneğine rastladığımız, kendi kendini alkışlayan şu şuursuz vicdan muhasebesi anlatılarından biri. Bakmayın siz, bu kasabanın halkı belki ırkçı, işkenceci, homofobik, zorba ve yobaz, fakat canlarım ya derinlerde bir yerde kalpleri tertemiz aslında. Hadi şimdi gel de bu ikiyüzlü filmin göstermelik adalet bekçiliğine inan. Gül, duygulan onu izlerken. Alkışla ödül ver sonra bu hastalıklı laubaliliğe. Hoşlandığı kadınla çıktığı akşam yemeğinde cüceye tuvaletim geldi, şu çocuk tuvaletine gideyim ben iyisi mi dedirip seyircisinden kahkaha dilenen bir senaryoyu zekilikle, çok katmanlılıkla takdir et. Yasın hiddete evrilişinin yürek burkan hikâyesini buradaki gibi adi, şaklaban bir mizaha kurban etmelerini etme sorun.
Yıl: 2017
Yönetmen: Martin McDonagh
Senaryo: Martin McDonagh
Süre: 115 dk
Oyuncular: Frances McDormand, Sam Rockwell, Woody Harrelson, Lucas Hedges, Abbie Cornish, Peter Dinklage, Caleb Landry Jones, John Hawkes

 4 yorum

 1. İnsanların kendilerini ezik hissettikleri bir özellikleri varsa, ikili ilişkilerde ya da toplum içinde bu özelliklerini dalgaya vurup takmıyormuş gibi görünmeye çalışabilirler. Benzerini kendim de yaptığımdan biliyorum. Demem o ki tuvalet muhabbeti tam da o cücenin kurabileceği bir cümle bence ve bu kahkaha dilenmek değil. Gülmek ya da duygulanmak size bağlı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. "İnsanların kendilerini ezik hissettikleri bir özellikleri varsa, ikili ilişkilerde ya da toplum içinde bu özelliklerini dalgaya vurup takmıyormuş gibi görünmeye çalışabilirler."

   Bu şekilde değil. Ayrıca karakterin ağzından çok senaristin zorlama mizah kasan kaleminden çıktığı fazlasıyla belli olan o yersiz muhabbette ne gülünecek ne de duygulanacak bir şey var.

   Sil
  2. Filmi bugün seyrettim. Bir iki sahnesi hariç hiçbir yerine gülmedim. Ama sizden farklı olarak cümlelerin senarist zorlamasıyla değilde gerçekten o insanların ağzından çıktığına inandım. Cevabınız için teşekkür ederim.

   Sil
  3. Ben teşekkür ederim yorumlarınız için.

   Sil