The Disaster Artist

The Disaster Artist
Taşkın bir sinema ve oyunculuk hevesi ile sıfır yeteneğin kesişim kümesinden fırlayıp auteurlüğe soyunan ve sinema tarihine The Room gibi akıllara zarar ve fakat bir o kadar samimi bir beyinsizlik abidesi armağan eden Tommy Wiseau'ya ve onun Hollywood rüyasına göz dikiyor The Disaster Artist. Wiseau'nun arkadaşı Greg Sestero ile atıldığı film çekme macerası 2003 yılında kült filmler listelerine anında ve yüksek sıralardan giriş yapacak o felaket meyvesini verdiğinde ikili için mütevazı bir şöhretin kapıları birden aralanıveriyor. Sayısız gece yarısı gösterimleri ve partilerle yerini iyiden iyiye sağlamlaştıran film yapılışından on yıl sonra yapım sürecine dair bu sefer Sestero tarafından yazılan bir anı kitaba vesile oluyor. James Franco'nun The Disaster Artist'i işte aynı adlı o kitabın uyarlaması. Sestero'nun eserinin yaşananların içyüzünü tuhaflıklarından kısmadan ve çekinmesizce ifade ettiği buna karşılık Franco'nun filminin onu törpülediği söylenmekte, ne kadar doğru bilemiyorum. Bildiğim filmin amcalara taklit yeteneğini göster yavrumdan öteye gidemeyişi. Karikatürlerle dolu hımbıl, üstünkörü bir skece uzun metraj film muamelesi yapılmış. James Franco'nun yanlış anlaşılmış, eksantrik sanatçıya öykünen bu lüzumsuz ego tribinde James Franco Tommy Wiseau taklidi yapan James Franco'yu canlandırıyor. The Room'un kült statüsünden kendine pay çıkarmaya çalışıyor o, Wiseau'yu yeniden yaratarak show biz'e tekrar sunuyor aklı sıra, sanki kendi eseriymiş gibi. Fakat bu arada hakkında dişe dokunur hiçbir şey söylemeyerek bir kılığa ve bir tavıra kısıtlıyor onu, maskara ediyor. Kamera arkası hakikatlerine ulaşılamıyor bir türlü çünkü burada The Room'un kamera arkası bütün gözlerin James Franco'nun üzerine çevrildiği bir sahne. Bir sanatçının bir başka sanatçıya duyduğu hayranlık üzerinden bile okumaya gelmiyor maalesef The Disaster Artist'i. Hayır bir de böylesi acayip karakterlerin, marazi motivasyonların, sosyopat eğilimlerin olduğu gerçek bir hikâyeden bu kadar sıradan bir hayallerinin peşinden koş anlatısı çıkarmış olmaları da ayrı sinir bozucu.
Yıl: 2017
Yönetmen: James Franco
Senaryo: Greg Sestero ve Tom Bissell (anı), Scott Neustadter, Michael H. Weber (uyarlama)
Süre: 104 dk
Oyuncular: James Franco, Dave Franco, Ari Graynor, Seth Rogen, Jacki Weaver, Alison Brie, Paul Scheer, Josh Hutcherson, Zac Efron

 2 yorum

  1. Bu filmden beklentim büyüktü benim. Çok eğleneceğimi düşünüyordum :-(

    YanıtlayınSil
    Yanıtlar
    1. The Room'la tanışmamışların eğlenme şansı epey yüksek. Hem yine o filmi izlemişlerden de ciddi bir hayran kitlesi edindi The Disaster Artist. İzle bakalım ne düşüneceksin.

      Sil