Golden Globes 2019

Sinema sezonlarının en eğlenceli ödül töreni bu pazarı pazartesi'ye bağlayan gece 76. kez düzenleniyor. Ricky Gervais'in deyişiyle Oscarlar Cambridge Düşesi Kate Middleton ise Altın Küreler bildiğin Kim Kardashian'dır. Biraz daha adi, biraz daha sarhoş ve çok daha kolay satın alınır. Aynı şakayı bir erkek için de düşünebildiğim için cinsiyetçi değerlendirmiyor ve beraber moda girmek için buraya alıyorum. Bu yılki şovu iki başarılı komedyen Sandra Oh ve Andy Samberg birlikte sunacaklar. Bir Tina Fey & Amy Poehler ritmi yakalamalarını ve en az iki yıl daha bizleri ağırlamalarını umup daha fazla uzatmadan Altın Kürelerin sinema bölümünde gerçekleşmesi muhtemel sonuçları konuşmaya geçiyorum.
En İyi Film - Drama
Kazanacak: A Star is Born
Kazanmalı: Black Panther
Kazanabilir: BlacKkKlansman

Altın Küreleri dağıtan Hollywood Yabancı Basın Birliğinin (HFPA) bu kategoride bir sürpriz çıkaracağını sanmıyorum. A Star is Born Altın Küreler için biçilmiş kaftan. Aldığı 5 adaylık da bunun bir göstergesi. Burada ben oyumu Black Panther'e verirdim. BlacKkKlansman'ı da beğeniyorum ama bu yıl anaakım bence Pantere ait.
En İyi Erkek Oyuncu - Drama
Kazanacak: Rami Malek, Bohemian Rhapsody
Kazanmalı: Rami Malek, Bohemian Rhapsody
Kazanabilir: Bradley Cooper, A Star is Born

Rami Malek'in performansına öyle çabuk ısınmadım ben aslında. Filmin ilk kırk dakikasını abartılmış takma dişlerine alışmakla geçirdim. Fakat sonra bir şeyler oturdu yerine. Live Aid'in yeniden canlandırılışının başarısında onun fiziksel oyununun payı çok büyük. Sırf orası için bile benim oyum Rami Malek'e. HFPA zaten beğendi filmi, onlar da aynı kararı verir diye düşünüyorum ama Bradley Cooper'ı eli boş göndermek istemeyebilirler.
En İyi Kadın Oyuncu - Drama
Kazanacak: Lady Gaga, A Star is Born
Kazanabilir: Glenn Close, The Wife

Buradan sadece Lady Gaga ve Glenn Close'un filmlerini izlediğim için Kazanmalı şıkkını eliyorum. Aslında Lady Gaga dışında her seçenek makbul geliyor bana. Kadını seviyorum ve HFPA'in onu sahneye çağıracağına emin gibiyim fakat eğri oturup doğru konuşalım performansı herhangi bir kategoride yılın en iyisi ilan edilebilecek bir performans değil.
En İyi Film - Müzikâl/Komedi
Kazanacak: Green Book
Kazanmalı: Green Book
Kazanabilir: The Favourite veya Vice

Aslında adaylık sayılarına bakıldığında Green Book ile Vice arasında geçecekmiş gibi duruyor bu kategori ama The Favourite de öne çıkabilir. Gecenin en çekişmeli yarışlarından biri burası. Kurduğum duygusal bağ yüzünden benim oyum Green Book'a.
En İyi Erkek Oyuncu - Müzikâl/Komedi
Kazanacak: Christian Bale, Vice
Kazanmalı: Viggo Mortensen, Green Book
Kazanabilir: Viggo Mortensen, Green Book

Yine Green Book ve Vice karşı karşıya. Ama Christian Bale'in makyaj altındaki gösterişli performansı bir adım öne çıkacaktır. Viggo Mortensen biraz daha iyiydi bence.
En İyi Kadın Oyuncu - Müzikâl/Komedi
Kazanacak: Olivia Colman, The Favourite
Kazanmalı: Charlize Theron, Tully
Kazanabilir: Emily Blunt, Mary Poppins Returns

The Favourite'in garanti ödülü diye düşünüyorum burayı, film seviliyor, ödülsüz gitsin istenmeyecektir. Emily Blunt'ın Olivia Colman'a karşı pek şansı yoksa da adı alternatif olarak yazılabilir. Benim tercihim Charlize Theron olurdu.
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Kazanacak: Mahershala Ali, Green Book
Kazanmalı: Mahershala Ali, Green Book
Kazanabilir: Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?

Mahershala Ali'ye Moonlight için ödül vermeyen birliklerden biriydi HFPA. Kefareti ödeme vakti. Richard E. Grant'in Avrupa cazibesini es geçmemeli yalnız. Düşündüğümüz gibi Oscar'a koşuyorsa pekâlâ ilk televize ödülünü burada kaldırabilir.
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Kazanacak: Amy Adams, Vice
Kazanmalı: Rachel Weisz, The Favourite
Kazanabilir: Rachel Weisz, The Favourite

Regina King'in ödül alacağını sanmıyorum ben. Özellikle de Altın Küreler gibi A liste yıldızlara tapan bir seremonide. Bana ya Amy Adams ya da Rachel Weisz'ı ödül konuşması yaparken izleyeceğiz gibi geliyor. İlkinin Oscarlarda da ön plana çıkacağını düşünerek Amy Adams'ı bir adım öne koydum ben ama Rachel Weisz biraz daha hak ediyor sanki. The Favourite'i ikinci kez izlediğimde daha bir takdir ettim oyununu.
En İyi Yönetmen
Kazanacak: Alfonso Cuarón, Roma
Kazanmalı: Alfonso Cuarón, Roma
Kazanabilir: Spike Lee, BlacKkKlansman

Alfonso Cuarón'un rakibi Spike Lee olabilir. Usta yönetmen bu yıl mayıs ayında Cannes'da Büyük Ödül kazanmıştı. HFPA'in uluslararası bağları unutulmamalı. Erkek oyuncu ödülünü kaybeden bir Bradley Cooper'ı burada ödüllendirmek de isteyebilirler. Biz ağzımızı hayra açalım.
En İyi Senaryo
Kazanacak: The Favourite
Kazanmalı: Roma
Kazanabilir: Vice

The Favourite'in oyuncaklı metni göz boyamaya burada da devam eder gibime geliyor. Roma'yı ne kadar sevdiğimi biliyorsunuz fakat bence onun bile en güçlü yanı senaryosu değil. Bu kategoriyi çok tutmuyorum ben kısacası. 6 dalda adaylık alıp başı çeken Vice'ı alternatif olarak yazalım.
Yabancı Dilde En İyi Film
Kazanacak: Roma
Kazanmalı: Roma ya da Shoplifters
Kazanabilir: Capharnaum

Roma'ya buradan bir rakip çıkarsa sürpriz olur. Cold War olsaydı belki derdim. Yine de Capharnaum bu kategoride Altın Küre'nin genelde vasat tercihlerine çok uyuyor, aklınızda bulunsun.
En İyi Animasyon Film
Kazanacak: Incredibles 2
Kazanmalı: Spider-Man: Into the Spider-Verse
Kazanabilir: Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse kazanmalı ama HFPA film zevkleri fazlasıyla anaakım bir birlik ve Incredibles 2'yi tercih etme ihtimalleri daha yüksek gibi geliyor bana.
En İyi Özgün Müzik
Kazanacak: Mary Poppins Returns
Kazanmalı: First Man
Kazanabilir: First Man

First Man'in müzikleri Oscar yarışının favorisi If Beale Street Could Talk hazır burada yokken kazanmalı aslında ama bir müzikâli (Mary Poppins Returns) ödüllendirme kolayına da kaçabilirler. Çok hakim olmadığım bir kategori.
En İyi Özgün Şarkı
Kazanacak: "Shallow", A Star is Born
Kazanmalı: "All the Stars", Black Panther
Kazanabilir: "Girl in the Movies", Dumplin'

"Shallow" yılın marşına dönüşmüşken başka bir seçenek ihtimal dalinde değil bence. Ama ben çıkıntılık yapayım ve Kendrick Lamar'ın Black Panther için kotardığı güzel parçanın adını vereyim: "All the Stars".

 Yorum Gönder