Oscarlar 2019: Film Adayları

91. Oscarlar en iyi film kategorisinde sekiz film ağırlıyor. Aşağıda görsellere tıklayıp filmlere dair izlenimlerime ulaşabilirsiniz. Yazılarımdan birer cümlelik alıntılarla benim tercih sıram şöyle:

1. Roma: Bir film düşünün ki mizanseni hayatın yegâne lisanı olarak hatmetmiş olsun ve onun yönetmeninin az önce yaptığı kayıt anonsu havada asılı kalmışlığıyla ona reddedilmesi mümkün olmayan bir meşruiyet kazandırsın.

2. BlacKkKlansman: Giriştiği etraflıca kültür analizini ses, söz ve diyalekt üzerinden öylesine coşkulu yapıyor ki en nihayetinde bütün film etkili bir feryada dönüşüyor.

3. Black Panther: Etnik öğelerinin rengârenk danslarıyla, müzik kulağıyla, şevkinin bulaşıcı ritmiyle, Afro tafrası ve kendine çocuksu güveniyle eğlenceli bir seyirlik sunuyor.

4. Green Book: Bağnazlığın kulüp kurallarının karşısında birbirlerinin kurtarıcısı olmuş iki yoldaşın zorluklar içinde yeşeren dostluk ve iş birliğinin örnek bir hikâyesi.

5. Vice: Yeryüzünün en güçlü ve en iğrenç insanlarıyla siyasi bir iki saate yüksek seyir zevki katmayı başarıyor.

6. Bohemian Rhapsody: Adaşı olduğu parçanın ezber bozan niteliklerine vâkıf olduğu pek söylenemezse de müziğin kendisinden güç alan ve şarkıların nasıl bir kalp kırığının eseri olduğunu tahmin edebilen bir biyografi bu.

7. The Favourite: On sekizinci yüzyıl Büyük Britanya Kraliçesi Anne'in nedimesi Sarah Churchill ile olan yakın dostluğunun satır aralarına olup olabilecek en sığ hâliyle grotesk bir revizyon uyguluyor.

8. A Star is Born: Amerikan rüyasının buradaki müzikâl hâlleri ne yaşanan aşka ne de sanatçı süksesine dair şöyle anlamlı ve samimi bir iki çift laf edebiliyor.

 Yorum Gönder