İstatistikler


Sık adaylık alan kadın oyuncular

AFK Ödülleri'nde toplamda 10 adaylıkla adı en fazla anılan aktris Meryl Streep. Onun ardından 6 adaylıkla Isabelle Huppert ve 5'er adaylıkla Tilda Swinton ile Julianne Moore geliyor. 4 adaylıkla Emily Blunt üçüncü sırada. Annette Bening, Natalie Portman, Kate Winslet, Cate Blanchett, Maggie Cheung, Keira Knightley, Amy Adams, Charlotte Gainsbourg, Nicole Kidman ve Helen Mirren'in adaylık sayıları 3. Saoirse Ronan, Rooney Mara, Bebe Neuwirth, Toni Collette, Vanessa Paradis, Uma Thurman, Frances McDormand ve Melissa McCarthy'nin ise 2'şer adaylığı var.

Kazananlarda 'en' tacı 3 AFK ile Meryl Streep'te (Music of the Heart, Angels in America, The Devil Wears Prada). Takipçileri 2'şer AFK ile Tilda Swinton, Julianne Moore ve Saoirse Ronan.

Sık adaylık alan erkek oyuncular

Aktörler için adaylık sayısında tavan 4. Tony Leung, Tom Hardy, Mark Ruffalo ve Philip Seymour Hoffman'ı 3'er adaylıkla takip eden oyuncular Gael García Bernal, Robert De Niro, Ryan Gosling, Brad Pitt ve Patrick Wilson. 2 adaylık alan isimler ise şöyle: Nicolas Cage, Heath Ledger, Tom Cruise, Jack O'Connell, Paul Walker, Aaron Stanford, Logan Marshall-Green, Ethan Hawke, Robert Pattinson, Ewan McGregor, Oscar Isaac, Stephen Baldwin ve Hugh Grant.

Birden fazla ödül verdiğim aktörlerim Tony Leung (Chungking Express, Hero) ve Heath Ledger (Brokeback Mountain, The Dark Knight).

Yönetmenler

Birden fazla adaylığı olan toplam 15 yönetmen var. En fazla AFK adaylıklı yönetmen statüsü an itibariyle (Safe, Far From Heaven, I'm Not There ve Carol ile) Todd Haynes'de. Fakat daha ödül alabilmiş değil Haynes, gün sayıyor. Diğer yandan Wong Kar-wai üç, Coen Kardeşler, Darren Aronofsky, Claire Denis, Michel Gondry, Michael Haneke, Terrence Malick, Hayao Miyazaki ve Mike Nichols ikişer adaylıklarından birini ödüle çevirmeyi başarırken, ikiler grubundan Pedro Almodóvar, Paul Thomas Anderson, Sam Mendes, John Cameron Mitchell, Christopher Nolan, Julie Taymor, Ruben Östlund ve Wachowski Kardeşler henüz AFK heykelciğiyle tanışamadı.

Senaristler

Burada temsil yönetmen senaristlerde. Charlie Kaufman 4 AFK adaylığıyla zirvede. Hemen ardında 3 adaylıkla Coen Kardeşler gelirken, onları iki diyen şu isimler takip ediyor: Darren Aronofsky, Woody Allen, Pedro Almodóvar, Paul Thomas Anderson, Todd Haynes, Ruben Östlund, Todd Solondz, Jean-Marc Vallée ve Lars von Trier. Senaryo ödülü çetelesinde an itibariyle durum: Kaufman 4'de 2, Coenler 3'de 2, Almodóvar, Haynes, Östlund ve von Trier 2'de 1.

İstatistikler

En çok adaylık alan filmler
Angels in America 16 adaylıkla zirvede tek başına ve rahat. Ona yaklaşabilenler 12'şer adaylıkla AtonementBlack Swan ve Titanic, 11 adaylıkla Call Me By Your Name ve 10'ar adaylıkla In the Mood For LoveThe MatrixThe Science of Sleep ve Master and Commander: The Far Side of the World.
En çok ödül kazanan filmler
Tahtta 12 adaylık çıkarıp 8'ini ödüle çeviren Atonement oturuyor. 7'şer ödülle onun hemen ensesinde Michel Gondry'nin büyüleyici The Science of Sleep'i ve Emir Kusturica'nın şahane Underground'u var.
En önemli beş ödülü
birden kazananlar
Toni Erdmann film, yönetmen, senaryo, kadın oyuncu ve erkek oyuncu AFK ödüllerini süpüren ilk ve tek film konumunda. Bu beşliye ek olarak kurgu ödülünü de kazandığını not düşelim.
Sadece En İyi Film ödülü kazananlar
Bu hadiseyi tuhaf olarak değerlendirmek mümkün, ama bereketli bir sezonda hazineyi dağıtma eğilimi daha da ağır basıyor ister istemez. Mia Madre ve Summer Hours'un tek AFK heykelcikleri En İyi Film tamlaması taşıyor.
En İyi Film seçilmeyip
en çok ödül kazananlar
5 ödülle Titanic En İyi Film seçilmeyip en çok ödül kazanan film. Onu 4'er ödülle Angels in America (Yönetmen, yardımcı kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu ve oyuncu kadrosu), The Cell (Sanat yönetimi, kostüm tasarımı, görsel efekt ve makyaj & saç stili), The Fall (Yönetmen, yardımcı kadın oyuncu, sinematografi ve sanat yönetimi) ve House of Flying Daggers (Sinematografi, sanat yönetimi, kostüm tasarımı ve görsel efekt) izliyor.
Büyük kaybedenler
Burada talihsiz rekor Rob Marshall'ın Chicago'su ile Woody Allen'ın Midnight in Paris'ine ait. İki film de yedişer adaylık çıkarıp sıfır çekti.

 Yorum Gönder