İstatistikler

http://www.afksinemada.com/p/afk-2017.html

Sık adaylık alan kadın oyuncular

AFK Ödülleri'nde toplamda 10 adaylıkla adı en fazla anılan aktris Meryl Streep. Onun ardından 5 adaylıkla Tilda Swinton geliyor. 4 adaylıkla Julianne Moore, Emily Blunt ve Isabelle Huppert üçüncü sırayı paylaşıyorlar. Annette Bening, Kate Winslet, Cate Blanchett, Maggie Cheung, Keira Knightley, Amy Adams, Charlotte Gainsbourg, Nicole Kidman ve Helen Mirren'in adaylık sayıları 3. Frances McDormand, Rooney Mara, Saoirse Ronan ve Bebe Neuwirth'in ise 2'şer adaylığı var.

Kazananlarda 'en' tacı 3 AFK ile Meryl Streep'te (Music of the Heart, Angels in America, The Devil Wears Prada). Takipçileri 2'şer AFK ile Tilda Swinton, Julianne Moore ve Saoirse Ronan.

Sık adaylık alan erkek oyuncular

Aktörler için adaylık sayısında tavan 4. Mark Ruffalo ve Philip Seymour Hoffman'ı 3'er adaylıkla takip eden oyuncular Tony Leung, Tom Hardy, Gael García Bernal, Ryan Gosling, Brad Pitt ve Patrick Wilson. 2 adaylık alan isimler ise şöyle: Heath Ledger, Jack O'Connell, Paul Walker, Aaron Stanford, Ewan McGregor, Oscar Isaac, Leonardo DiCaprio ve Robert De Niro.

Birden fazla ödül alabilmiş tek aktör Heath Ledger (Brokeback Mountain, The Dark Knight).

Yönetmenler

Birden fazla adaylığı olan toplam 15 yönetmen var. En fazla AFK adaylıklı yönetmen statüsü an itibariyle (Far From Heaven, I'm Not There ve Carol ile) Todd Haynes'de. Fakat daha ödül alabilmiş değil Haynes, gün sayıyor. Coen Kardeşler ise yönetmenlik ödülünü ikişer kez kucaklayarak (The Big Lebowski, A Serious Man) bu dalın en fazla heykelcik toplayan isimleri. Diğer yandan Darren Aronofsky, Claire Denis, Michel Gondry, Michael Haneke, Terrence Malick, Hayao Miyazaki, Wong Kar-wai ve Mike Nichols ikişer adaylıklarından birini ödüle çevirmeyi başarırken, aynı gruptan Pedro Almodóvar, Paul Thomas Anderson, Sam Mendes, John Cameron Mitchell, Christopher Nolan, Julie Taymor, Ruben Östlund ve Wachowski Kardeşler henüz AFK heykelciğiyle tanışamadı.

Senaristler

Burada temsil yönetmen senaristlerde. Charlie Kaufman 4 AFK adaylığıyla zirvede. Hemen ardında 3 adaylıkla Coen Kardeşler gelirken, onları iki diyen şu isimler takip ediyor: Darren Aronofsky, Woody Allen, Pedro Almodóvar, Paul Thomas Anderson, Ruben Östlund, Todd Solondz, Jean-Marc Vallée ve Lars von Trier. Senaryo ödülü çetelesinde an itibariyle durum: Kaufman 4'de 2, Coenler 3'de 2, Almodóvar, Östlund ve von Trier 2'de 1.

İstatistikler

En çok adaylık alan filmler
Angels in America 16 adaylıkla zirvede tek başına ve rahat. Ona yaklaşabilenler 12'şer adaylıkla AtonementBlack Swan ve Titanic, 11 adaylıkla Call Me By Your Name ve 10'ar adaylıkla In the Mood For LoveThe MatrixThe Science of Sleep ve Master and Commander: The Far Side of the World.
En çok ödül kazanan filmler
Tahtta 12 adaylık çıkarıp 8'ini ödüle çeviren Atonement oturuyor.
En Önemli Beş Ödülü
Birden Kazananlar
Toni Erdmann film, yönetmen, senaryo, kadın oyuncu ve erkek oyuncu AFK ödüllerini süpüren ilk ve tek film konumunda. Bu beşliye ek olarak kurgu ödülünü de kazandığını not düşelim.
Sadece En İyi Film ödülü kazananlar
Bu hadiseyi tuhaf olarak değerlendirmek mümkün, ama bereketli bir sezonda hazineyi dağıtma eğilimi daha da ağır basıyor ister istemez. Mia Madre ve Summer Hours'un tek AFK heykelcikleri En İyi Film tamlaması taşıyor.
En İyi Film seçilmeyip
en çok ödül kazananlar
5 ödülle Titanic En İyi Film seçilmeyip en çok ödül kazanan film. Onu 4'er ödülle Angels in America (Yönetmen, yardımcı kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu ve oyuncu kadrosu), The Cell (Sanat yönetimi, kostüm tasarımı, görsel efekt ve makyaj & saç stili), The Fall (Yönetmen, yardımcı kadın oyuncu, sinematografi ve sanat yönetimi) ve House of Flying Daggers (Sinematografi, sanat yönetimi, kostüm tasarımı ve görsel efekt) izliyor.
Büyük kaybedenler
Burada talihsiz rekor Rob Marshall'ın Chicago'su ile Woody Allen'ın Midnight in Paris'ine ait. İki film de yedişer adaylık çıkarıp sıfır çekti.

 Yorum Gönder