İstatistikler


Sık adaylık alan kadın oyuncular

AFK Ödülleri'nde toplamda 8 adaylıkla adı en fazla anılan aktris Meryl Streep. Onun ardından 5 adaylıkla Tilda Swinton geliyor. 4 adaylıkla Emily Blunt üçüncü sırada. Cate Blanchett, Amy Adams, Keira Knightley ve Charlotte Gainsbourg'un adaylık sayıları 3. Rooney Mara, Saoirse Ronan ve Julianne Moore'un ise 2'şer adaylıkları var.

Kazananlarda en tacını 2'şer AFK ile Meryl Streep, Tilda Swinton ve Saoirse Ronan paylaşıyor.

Sık adaylık alan erkek oyuncular

Aktörler için adaylık sayısında tavan 4. Mark Ruffalo'yu 3'er adaylıkla takip eden oyuncular Tom Hardy, Gael García Bernal, Philip Seymour Hoffman ve Patrick Wilson. 2 adaylık alan isimler ise şöyle: Heath Ledger, Jack O'Connell, Ewan McGregor, Brad Pitt, Oscar Isaac ve Robert De Niro.

Birden fazla ödül alabilmiş tek aktör Heath Ledger (Brokeback Mountain, The Dark Knight). Onun ardından 1'er ödülle AFK favorileri Tom Hardy, Mark Ruffalo ve Jack O'Connell geliyor.

Yönetmenler

Sadece altı yönetmen birden fazla adaylık alabildi. Michel Gondry, Michael Haneke, Hayao Miyazaki ve Mike Nichols ikişer adaylıklarından birini ödüle çevirmeyi başarırken Todd Haynes ve Christopher Nolan henüz AFK heykelciğiyle tanışamadı.

Senaristler

Burada temsil yönetmen senaristlerde. Charlie Kaufman 3 AFK adaylığıyla zirvede. Onu iki diyen şu isimler takip ediyor: Woody Allen, Coen kardeşler, Jean-Marc Vallée ve Lars von Trier. Senaryo ödülü çetelesinde an itibariyle durum: Coenler 2'de 2, Kaufman 3'de 1, von Trier 2'de 1.

İstatistikler

En çok adaylık alan filmler

Angels in America 16 adaylıkla zirvede tek başına ve rahat. Ona yaklaşabilenler 12'şer adaylıkla Atonement ve Black Swan, ve 10'ar adaylıkla The Science of Sleep ve Master and Commander: The Far Side of the World.

En çok ödül kazanan filmler

Taç 12 adaylık çıkarıp 8'ini ödüle çeviren Atonement'ta.

En Önemli Beş Ödülü Birden Kazananlar

Toni Erdmann film, yönetmen, senaryo, kadın oyuncu ve erkek oyuncu AFK ödüllerini süpüren ilk ve tek film konumunda. Bu beşliye ek olarak kurgu ödülünü de kazandığını not düşelim.

Sadece En İyi Film ödülü kazananlar

Bu hadiseyi tuhaf olarak değerlendirmek mümkün, ama bereketli bir sezonda hazineyi dağıtma eğilimi daha da ağır basıyor ister istemez. Mia Madre ve Summer Hours'un tek AFK heykelcikleri En İyi Film tamlaması taşıyor.

En İyi Film seçilmeyip en çok ödül kazananlar

4'er ödülle Angels in America (Yönetmen, yardımcı kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu ve oyuncu kadrosu), The Fall (Yönetmen, yardımcı kadın oyuncu, sinematografi ve sanat yönetimi) ve House of Flying Daggers (Sinematografi, sanat yönetimi, kostüm tasarımı ve görsel efekt) En İyi Film seçilmeyip en çok ödül kazanan filmler oldular.

Büyük kaybedenler

Midnight in Paris ve Melancholia 7 adaylık alıp sıfır çektiler. İki filmi de delice seviyorum hâlbuki. 2011 sinema adına çekişmeli, muazzam bir yıldı.

Yorum Gönder