İstatistikler

http://www.afksinemada.com/p/afk-2017.html

Sık adaylık alan kadın oyuncular

AFK Ödülleri'nde toplamda 9 adaylıkla adı en fazla anılan aktris Meryl Streep. Onun ardından 5 adaylıkla Tilda Swinton geliyor. 4 adaylıkla Emily Blunt ve Isabelle Huppert üçüncü sırayı paylaşıyorlar. Julianne Moore, Cate Blanchett, Amy Adams, Charlotte Gainsbourg ve Saoirse Ronan'ın adaylık sayıları 3. Rooney Mara'nın ise 2 adaylığı var.

Kazananlarda 'en' tacını 2'şer AFK ile Meryl Streep, Tilda Swinton, Julianne Moore ve Saoirse Ronan paylaşıyor.

Sık adaylık alan erkek oyuncular

Aktörler için adaylık sayısında tavan 4. Mark Ruffalo ve Philip Seymour Hoffman'ı 3'er adaylıkla takip eden oyuncular Tom Hardy, Gael García Bernal, Ryan Gosling ve Patrick Wilson. 2 adaylık alan isimler ise şöyle: Heath Ledger, Jack O'Connell, Ewan McGregor, Aaron Stanford, Brad Pitt, Oscar Isaac ve Robert De Niro.

Birden fazla ödül alabilmiş tek aktör Heath Ledger (Brokeback Mountain, The Dark Knight).

Yönetmenler

Sadece sekiz yönetmen birden fazla adaylık alabildi. En fazla AFK adaylığı alan yönetmen statüsü an itibariyle (Far From Heaven, I'm Not There ve Carol ile) Todd Haynes'de. Fakat daha ödül alabilmiş değil Haynes, gün sayıyor. Diğer yandan Michel Gondry, Michael Haneke, Terrence Malick, Hayao Miyazaki ve Mike Nichols ikişer adaylıklarından birini ödüle çevirmeyi başarırken, John Cameron Mitchell, Christopher Nolan, Julie Taymor ve Ruben Östlund henüz AFK heykelciğiyle tanışamadı.

Senaristler

Burada temsil yönetmen senaristlerde. Charlie Kaufman 3 AFK adaylığıyla zirvede. Onu iki diyen şu isimler takip ediyor: Woody Allen, Coen kardeşler, Jean-Marc Vallée ve Lars von Trier. Senaryo ödülü çetelesinde an itibariyle durum: Coenler 2'de 2, Kaufman 3'de 1, von Trier 2'de 1.

İstatistikler

En çok adaylık alan filmler
Angels in America 16 adaylıkla zirvede tek başına ve rahat. Ona yaklaşabilenler 12'şer adaylıkla Atonement ve Black Swan, 11 adaylıkla Call Me By Your Name ve 10'ar adaylıkla The Science of Sleep ve Master and Commander: The Far Side of the World.
En çok ödül kazanan filmler
Tahtta 12 adaylık çıkarıp 8'ini ödüle çeviren Atonement oturuyor.
En Önemli Beş Ödülü
Birden Kazananlar
Toni Erdmann film, yönetmen, senaryo, kadın oyuncu ve erkek oyuncu AFK ödüllerini süpüren ilk ve tek film konumunda. Bu beşliye ek olarak kurgu ödülünü de kazandığını not düşelim.
Sadece En İyi Film ödülü kazananlar
Bu hadiseyi tuhaf olarak değerlendirmek mümkün, ama bereketli bir sezonda hazineyi dağıtma eğilimi daha da ağır basıyor ister istemez. Mia Madre ve Summer Hours'un tek AFK heykelcikleri En İyi Film tamlaması taşıyor.
En İyi Film seçilmeyip
en çok ödül kazananlar
4'er ödülle Angels in America (Yönetmen, yardımcı kadın oyuncu, yardımcı erkek oyuncu ve oyuncu kadrosu), The Fall (Yönetmen, yardımcı kadın oyuncu, sinematografi ve sanat yönetimi) ve House of Flying Daggers (Sinematografi, sanat yönetimi, kostüm tasarımı ve görsel efekt) En İyi Film seçilmeyip en çok ödül kazanan filmler oldular.
Büyük kaybedenler
Burada talihsiz rekor Rob Marshall'ın Chicago'su ile Woody Allen'ın Midnight in Paris'ine ait. İki film de yedişer adaylık çıkarıp sıfır çekti.

💬  Yorum Gönder